CEO'nun yenileme stratejisi

Yenileme operasyonunda en büyük sorun takımı kaynaştırmak...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun yenileme stratejisi

Bunları yayınlayın ve buna tüm çalışanlar olarak uyma sözü verin. Kendinizi dahi tenkit edilebilecek bir yapı kurun. Kurum içi demokrasiyi yüceltin.” Dr. Erkan Tozluyurt, performans baskının CEO’ların üzerindeki baskıyı artırdığını söylüyor. CEO’lar ise eski ve yeni çalışanları kaynaştırma konusunda performans değerlendirmeleri ile ekip çalışmalarından yararlanıyor. Axa Sigorta CEO’su Cemal Ererdi de eski takım üyelerinin direncini performans değerlendirme yönetimiyle kırdığını söylüyor. “Yaptığımız performans değerlendirmesi sonunda yeni ekip üyelerinden de başarısız olanlarla yollarımızı ayırdık. İzlediğimiz bu strateji çalışanlarda yönetimin adil olduğu inancını oluşturdu” diye konuşuyor. SmartPeople Genel Müdürü Hülya Çağlar da geride kalan üst yönetim takımında korku yaratmamak adına değişimi iyi anlatması gerektiğini söylüyor. Öte yandan patronun da desteğini almanın önemine değinen Çağlar, “Yeni CEO göreve geldikten sonra radikal değişikliklerin ilk 3 ayda yapılması ve bir an önce yeni düzene geçilmesi zamanı etkin kullanmak önemli" diye konuşuyor.

CEMAL ERERDİ / AXA SİGORTA CEO’SU
“KARARLARIMI ÖNCELİKLE EKİPLE PAYLAŞTIM"
YÜZDE 75 DEĞİŞİM

Ortakların çizdiği yeni stratejiyi uygulayacak yönetim kadrosunun oluşturulması hedefe varılması için çok önemli. Bu konuda özellikle ilk bir yıl çok kritik. Ben de göreve geldiğim ilk yıl değişime odaklandım ve mevcut ekibin yüzde 75’inden fazlasını değiştirdim. Yeni ekibi oluştururken ise şirketin geleneksel yapılanmasında reform yaptık.
EKİBİ NASIL KURDUK?
İş yapış biçimlerini değiştirerek daha yalın, daha hızlı ve özellikle rekabet avantajı yaratacak genel gider optimizasyonunu sağlayacak bir kadro oluşturmaya çalıştım. Organizasyonla ilgili aldığım kararları ise üst yönetim ve alt kadroyla hep paylaştım.
BAŞARI İÇİN
Doğru paylaşım değişim anlayışının bir şirket kültürü haline gelmesini ve başarılı olmasını sağladı. Kısa sürede alınan olumlu sonuçların tüm kadro ile sürekli paylaşılması ise yapılanlara olan inancı artırdı. Böylece şirketteki tüm yöneticilerin hedeflere odaklanması başarıyı getirdi.

BAHADIR PEKKAN / TURKCELL GLOBAL BİLGİ GM
“BİR YIL GÖZLEM YAPTIM"
EKİBİ TANIDIM

Genel müdürlük görevine atanmadan bir yıl şirkette CFO olarak çalıştım. Bu süreçte hem şirketin süreçlerine hem de yönetim ekibinin dinamiklerine hakim olma şansım oldu. Yeni göreve atanınca da ilk olarak tüm ekibin değişime olan yaklaşımını gözlemledim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz