En başarılı öğrencim

İşte patronların, iftihar listesindeki “öğrencileri”…

29.07.2016 11:15:590
Paylaş Tweet Paylaş
En başarılı öğrencim
Herkesin iş hayatında ilham aldığı, büyük dersler öğrendiği bir “öğretmeni” olmuştur. Birilerinin akıl hocalığında ilerlemiş, kariyer basamaklarını o duayenin rehberliğinde tırmanmıştır. Türk iş dünyasında da böyle örneklere sıklıkla rastlanıyor. Hatta bu “öğretmenler” öyle değerli ki uzun yıllar geçse bile onların emekleri asla unutulmuyor. Tabii bir de madalyonun diğer yüzü var: Öğrenci tarafı… Onlar da hocalarının aklında kalıyor mu? Görünen o ki kalıyor. Örneğin Yataş Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, “İş hayatında şimdiye kadarki en iyi öğrencilerimden biri İzzet Sümer’di” diyor. Sümer’in yetişmesinde çok emeği olduğunu söylerken, onun çalışkanlığını ve başarısını vurgulamadan geçmiyor. Sümer, bugün Boydak Holding CEO’su. Yani Altop’un en önemli rakiplerinden birinin tepe yöneticisi. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın “en iyi öğrenci” dendiğinde ilk aklına gelen isim, şu anki CEO’su Süha Güçsav. Akın, “20’li yaşlarda bizimle çalışmaya başlamıştı ve şu an geldiği nokta, onun ne kadar iyi bir yönetici olduğunu gösteriyor” diye anlatıyor başarılı yöneticisini… Duayen profesyonellerden Caner Tunaman ise “Türkiye’den isim verip kimseye haksızlık etmek istemem” diyerek yurtdışından, 90’lı yıllardan bir ismi paylaşıyor. Tunaman’ın en iyi öğrencilerinden olan Marcello Bottoli, yıllar içinde Louis Vuitton ve Samsonite gibi dünya devi markaların CEO’luğunu üstlenmiş bir yönetici. Tunaman, Bottoli için “Marcello bana hala Caner Ağabey der ve sık sık akıl sorar” diyor. Ulaştığımız örnekler, patronların “ışık gördükleri” ve emek verdikleri isimler konusunda hiç yanılmadıklarını ortaya koyuyor. Çünkü her biri, bugün çok önemli noktalara yükselmiş durumda. İşte patronların en değerli öğrencileri ve onlarla tanışma hikayeleri…
ŞİMDİ RAKİBİN CEO’SU
Yataş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, mobilya ve yatak sektörünün deneyimli isimlerinden biri. Çok uzun yıllardır iş hayatının içinde. “2016’da iş hayatımın 40’ncı yılını tamamlıyorum. 40 yılda çok değerli kişilerle çalışma fırsatı buldum” diyen Yavuz Altop için 3 kişinin yeri ayrı. Onlardan ilki, geçtiğimiz günlerde Boydak Holding CEO’luğuna atanan, Mondi markasının kurucusu İzzet Sümer. Altop, en iyi öğrencim dediği isimleri şöyle sıralıyor: “En iyi öğrencilerim diyebileceğim 3 kişi İzzet Sümer, Güvener Ferrah Baş ve Yılmaz Kalyoncu’dur. Bu üç arkadaşımızın ortak yönleri özveriyle çalışmalarıydı. Yıllar önce hepsi gençlerdi, gelecek beklentileri vardı.” Altop, onları nasıl yetiştirdiğini ise şöyle anlatıyor: “İzzet Sümer’i ilk önceleri, başarılı bir satış elemanı olması için yetiştirmeye çalıştım. İlk 3 ay iş bitiminde her akşam ben müşteri olurdum ve bana mal satmaya çalışırdı. Böylece çok iyi yetişerek bölge satış müdürlüğüne kadar yükseldi. O yıllarda konsept mağazalarımız yoktu. Anadolu’daki bütün sünger ve yatak satan ticaret erbabına İzzet Bey mal satardı. 12 yılda aldığı hiçbir çek karşılıksız çıkmamıştır. Güvener Ferrah Baş’ın da müşterilerle diyalogu çok iyiydi. İlk geldiğinde 4 yıllığına noterden sözleşme yapmıştık. İkinci yılında çok başarılı bulduğum için 4’üncü yılda alması gereken maaşı vermiştim. Belirlediğim fiyatın üzerinde satışlar yapardı.” Yanında yetişen bu isimlere verdiği en önemli nasihatin “Rakibi kötülemeyin” olduğunu belirten Altop, ekliyor: “Bizde rakip yok, meslektaş vardır. Müşteri ziyaretlerinde çok dikkatli konuşmalarını söylerdim. Hiçbir zaman rakip ürünleri kötülememelerini tembih ettim. Bu 3 arkadaşım da yıllar önce bizden ayrıldı. Bugün yeniden birlikte çalışma fırsatımız olsa, herhalde ben onlardan birtakım şeyler öğrenirim.”
AKIN’IN EN İYİLERİ, C LEVEL’DA
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, iş dünyasının renkli isimlerinden. Ekibindeki yöneticileri, özellikle A takımındaki isimler, uzun yıllardır değişmiyor. Zaten Hamdi Akın da “Benim yöneticilerim çok uzun yıllar benimle çalışır. Örneğin TAV CEO’muz Sani Şener, buna iyi bir örnek. Ancak ‘öğrencim’ dersek, 180 CAPITAL 6 / 2016 genç yaşlarda yanıma gelen ve o günlerden beri benimle olan isimleri paylaşmam daha doğru olur” diyor ve ekliyor: “Bir anlamda Akfen Okulu’nda yetişen isimler dersek, ilk olarak şu anki CEO’muz Süha Bey’i (Güçsav) sayabilirim. Çok genç yaşlarda, 20’li yaşlarda bizimle çalışmaya başlamıştı ve şu an geldiği nokta, onun ne kadar iyi bir yönetici olduğunu gösteriyor. Ayrıca yine üniversiteden mezun olur olmaz bize katılan, çok genç yaşlarda grubumuza giren, şu anda hukuk konularından sorumlu genel müdür yardımcımız ve baş hukuk müşavirimiz olan Sıla Cılız İnanç da en iyi öğrencilerimden biridir. Sıla Hanım, mezun olduktan sonra holdinge staja gelmişti ve o günden beri bizimle. Kendisi, bugün Akfen’in dört büyüğünden biridir. En iyi ve başarılı öğrencim dediğimde, bu iki yöneticimi rahatlıkla sayabilirim. Zaten o yüzden onları yıllardır hiçbir yere bırakmıyorum. Hep benimleler...” Peki bu iki ismi Hamdi Akın’ın gözünde değerli kılan ne? Hamdi Akın, yanıtını biraz esprili bir şekilde veriyor: “Onları benim için değerli kılan özellikleri, çok genç yaşta benim yanıma gelip benden başka kimseyi tanımamış olmalarıdır. Gözlerini bizimle açtılar, umarım bizimle de kaparlar.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz