Esas hedef yüzde 50!

Geçtiğimiz yıl lanse edilen programın detaylarını Yüzde 30 Kulübü Projesi’nin yönetim kurulu üyeleriyle konuştuk...

28.11.2018 11:07:000
Paylaş Tweet Paylaş
Esas hedef yüzde 50!

Son dönemde kadınların iş dünyasına katılımına yönelik çalışma sayısında bir artış var. Bunda SPK’nın şirketleri teşvik etmesi ve bağımsız yönetim kurulu üyelerinin çoğunun görevlerinin 2018 yıl sonunda bitiyor olması önemli etken. 2012 yılında İngiltere’de başlatılan “Yüzde 30 Kulübü” de bu projelerden biri. Türkiye’de ise bu program Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından geçen yıl hayata geçirildi. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat, kulübün ortaya çıkış sürecini şöyle anlatıyor: “Sabancı Üniversitesi olarak 2012 yılında Bağımsız Direktörler Projesi’ni başlattık ve bu proje çerçevesinde bir veri tabanı oluşturduk. Bu veri tabanı yetkin kadınlardan oluşturuldu. Kadın atamak isteyen şirketler, zorluk çekmesin ve kolaylıkla gelip arzu ettikleri kriterdeki kadınlara ulaşabilsin diye bunu hizmet olarak sunduk. O sırada zaten İngiltere’de Yüzde 30 Kulübü’nü tanımıştık. Aynı yıl İngiltere’de de Türkiye’de de kadın yönetim kurulu üyesi sayısı yüzde 12’ydi. Gelinen süreçte onlar yüzde 30’lara çıktı biz ancak yüzde 13,9’a gelebildik. Bunun üzerine üniversitede bu kulübe ev sahipliği yapmaya karar verdik.” 

“PORTFÖY ÇEŞİTLENMELİ”

Kulübün kurucu üyeleri arasında yer alan Anadolu Holding CEO’su Hurşit Zorlu, “Yüzde 30 Kulübü”nün faydalı bir oluşum olduğunu düşünüyor. Zorlu, kulübe katılma süreçlerini ve holding bünyesinde kadınlarla ilgili yaptıkları çalışmaları şöyle özetliyor: “Grup olarak ‘Yüzde 30’ oluşumuna davet edildik. Aslında şirketler, ilk önce kadın çalışan sayısını artırmaya odaklanmalı. Bu durum doğal olarak yönetim kuruluna ve üst düzey yönetim seviyesine yansıyacaktır. Birden bire yüzde 30’a çıkaralım diye ilerlemek de negatif etkilere neden olabilir. Biz holding olarak geçmişte de kadınlarla ilgili çalışmalar yapıyorduk. Şirketlerimiz içinde grup bazında çalışan kadın sayısını artırmayı öncelikli hedef olarak gördük. Şu anda Anadolu Grubu’nda kadın çalışan oranı yüzde 30’lar seviyesinde. Ancak yönetici seviyesinde bu oranımız daha yüksek. Özellikle dışarıdan eleman aldığımızda mutlaka bir kadın aday da olsun diye düşünüyoruz. Düzenleyici kuruluşların tamamen zorlayıcı olmasa da koyduğu birtakım hedefler var. Bu regülasyonların da faydalı olduğunu düşünüyoruz. Kadın yönetici portföyünün genişlemesi lazım. Eskiye göre çok daha ilerideyiz ancak bunu daha da geliştirmek lazım ki serbest seçim daha rahat olsun.” 

“ÇEŞİTLİLİK ÖNEMLİ” 

Türk Tuborg’un yönetim kurulu üyesi ve 90Fit’in kurucusu Tülin Karabük, Türkiye’de kadın yönetim kurulu üyelerinin artış oranının istenilen seviyede olmadığını düşünenlerden. Bunun oldukça uzun bir süreç olacağını kabul eden Karabük, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kadınların aile hayatındaki yeri, üst düzey yönetim seviyesinde yer alan kalifiye kadın sayısının az olması gibi nedenlerin kadınların yönetimde söz sahibi olmasının önünde engel. Ancak ben asıl engelin bu olmadığını düşünüyorum. Burada en önemli nokta karar vericilerin bu konuyu içselleştirmesi. Şirket olarak toplumun yarısını temsil eden bir çeşitliliği yönetim kurulunda barındırmaya yönelik bir kararınız ve inancınız varsa o zaman bu konuda ilerleme kaydedebilirsiniz. Yönetim kurulunda bir boşluk olduğunda özellikle bu boşluğu doldurmak üzere kadınlara öncelik verirsiniz. Bence prensipte kadın erkek olarak düşünmeden çeşitliliğin desteklenmesi gerekiyor. Bunun yanında bazı yetkinlikler kadın ve erkeklerde farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Bunların entegre olması kaçınılmaz. Bugün artık şirketler o kadar büyük ve önemli problemlerle uğraşıyor ki sadece yetkinliklerin bir kısmının temsil edildiği bir karar mekanizması düşünülmemeli bile.”

 “MUCİZE BEKLEMEK ANLAMSIZ” 

Füsun Akkal Bozok, Türkiye’deki az sayıda kadın yönetim kurulu üyelerinden biri. Yapı Kredi Bankası’nda bağımsız yönetim kurulu üyesi olan ve Sabancı Üniversitesi’nde de öğretim üyeliği yapan Bozok, son dönemde kadın yönetim kurulu üyelerinin sayısında bir artış olduğunu düşünüyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kadınların görünür olamama sorunu var. Yönetim kurulu üyeliği, biraz networkle ilgili bir durum. Kadınlar, ne kadar yetkin olsa da çok fazla göz önünde değil. Bu da seçimde etkili oluyor ne yazık ki. Yüzde 30 Kulübü’nün ilk amacı, gelecekte yönetim kurulundaki kadın sayısını 3’te 1 oranda artırmak. Daha sonraki hedef ise yüzde 50. Yani yönetim kurulunda eşitlik sağlanması. Eşitlik konusu sadece insan hakları konusu değil, aynı zamanda adalet konusu. Yönetim kararlarında kadın ve erkeğin eşit temsil edilmesi gerekiyor. Bu nedenle uzun vadede amacımız bunu yüzde 50’ye tamamlamak. Erkeklerin yönetim kuruluna katkısı ne kadarsa kadınlar için de aynı durum geçerli.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz