"Gidenler niye gidiyor?"

Türkiye’nin CEO sirkülasyonunda yükselen bir ivme söz konusu...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Gidenler niye gidiyor?
Son 2 yılda Türkiye’nin en büyük 200 şirketinin 40’ında CEO değişimi yaşandı. Şirketlerin kaptan köşkünde yaşanan bu kan değişiminin en önemli nedeni ise yönetimin daha sık hesap sorması... Yeni göreve gelenlerde net ve hedef odaklı çalışma şartı aranıyor. Ayrıca Tat ve Tofaş’ta olduğu gibi şirket içi dengelere ya da Eti’deki gibi kurumsallaşma çabalarına ayak uyduramayan CEO’larla da yollar ayrılıyor. Yeni CEO’ların yüzde 90’ı ise şirket içinden atanıyor. En önemlisi yeni dönemde şirket içi dinamikleri bilen, etik yöneticiler ön plana çıkıyor.
Son 2 yıldır Türkiye’nin CEO sirkülasyonunda yükselen bir ivme söz konusu... 2011 yılında Capital500 listesinde yer alan en büyük 200 şirketten 27’sinin kaptan koltuğunda değişiklik oldu. Bu yılın ilk 7 ayındaysa bu listede yer alan 13 büyük şirketin üst yönetimi değişti. Çok değil 2005 yılında ekonomiye yön veren 200 şirketin sadece 8’inde yönetim, CEO değişikliğine gidiyordu. Ardından bu rakam tırmanma trendine girdi. 2009’da 13 ve 2010 yılında 21 şirket yeni genel müdürlerle yola devam kararı aldı. Son iki yılda sayıları 40’a ulaşan yönetici değişimleri Türkiye ekonomisine yön veren ilk 200 şirketin yüzde 20’sinde önemli yeniden yapılanmalar yaşanmasına neden oldu. Management Center Türkiye Yönetici Ortağı Tanyer Sönmezer, “Bu rakamlar, dünyadakiyle son derece paralel... Amerika’da da en büyük 1.000 şirkette yöneticilerin değişim oranı, son yıllarda yüzde 20’lere kadar çıktı. İsveç gibi bir ülkede bile 2009 - 2010 yılında şirketlerin yüzde 24’ünde genel müdür değişimi görüldü” diyor. Gerçekten de cazibesi artan CEO pozisyonunu korumak gitgide zorlaşıyor. HRM Danışmanlık Yöneticisi Ayşegül Davutoğlu, dünyada CEO’ların görevde kalma süresinin 3 ila 5 yıla kadar indiğini hatırlatıyor. “Ancak bir CEO, değişim yönetiminde başarılıysa, şirketi ve kendini yeni hedeflere yönlendirebiliyorsa bu süre 5 ila 7 yıla kadar çıkabiliyor” diyor. E-eğitimin önemli şirketlerinden SkillSoft’un dünyada yaptığı araştırma da bu tabloyu doğruluyor. Araştırmaya göre bin 500’den fazla çalışanı bulunan 500global şirketin CEO’larından 3’te 1’i pozisyonlarını 2 yıla kadar bırakabileceğini düşünüyor. Peki küresel ekonomik krizin dışında bu değişimi tetikleyen nedenler neler? Ayrılan yöneticiler nerede hata yapıyor? Daha da önemlisi yeni gelenler hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
HESAP SORMA SIKLIĞI ARTTI
Aslında görevden ayrılan yöneticilerin bir sonraki adımlarına bakıldığında 40’ından 17’sinin kariyerine başarılı bir yolda devam ettiği görülüyor. Çoğu, daha önemli bir sorumluluk yüklenerek yurtdışında veya yönetim kurulunda görev alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz