İkinci adam enflasyonu mu?

Son yıllarda birçok büyük şirketin tepe kadrosunda anlamlı bir kalabalıklaşma gözleniyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İkinci adam enflasyonu mu?
Bundan 10 yıl önce Turkcell’deki genel müdür yardımcısı sayısı sadece 4’tü. Bugün ise büyümenin de etkisiyle 14’e çıktı. Bank Asya’da 10 yıl önce 4 olan GMY sayısı 2013’te 10’a yükseldi. Petkim’deki rakam ise 2003’te 4 iken bugün 7 oldu. Sadece onlar da değil. Son yıllarda birçok büyük şirketin tepe kadrosunda anlamlı bir kalabalıklaşma gözleniyor. CEO’ya direkt bağlı üst yönetici sayısı artarken yatay bir yapılanma göze çarpıyor. Bankacılık ise 15’i geçen GMY sayısıyla en kalabalık sektör. Uzmanlara göre bu konu hassas biçimde yönetilmeli. Çünkü çok fazla “ikinci adam” sıkıntı da yaratabilir.

Çok değil 20-25 yıl önce genel müdür yardımcılığı, bir şirketteki en önemli “ikinci adam” olmak anlamına gelirdi. Zirvenin ortağı olmak demek, en stratejik kararların f sorumluluğunu üstlenmekti... O dönemde Türk şirketlerinde bu pozisyonda genellikle sadece bir, en fazla 2 kişi bulunurdu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Son yıllarda ise artan rekabet, gelişen yeni yönetim anlayışı ve teknolojinin sayesinde CEO’nun/başkanın etrafında çok sayıda yeni pozisyon oluşuyor. Genel müdür yardımcısı ya da direktör şeklinde ortaya çıkan bu yeni pozisyonların sayısında “ikinci adam” nüfusu da hızla artıyor. Öyle ki bazı büyük banka ve şirketlerde genel müdür yardımcısı benzeri pozisyonları yürütenlerin sayısı 20’ye ulaşıyor.

Harvard Business School’dan Prof. Julie M. Wulf’un yaptığı araştırmanın sonuçları da son 25 yılda CEO’ya direkt raporlama yapan yönetici sayısının tam 2 kat arttığını gösteriyor. Araştırmaya göre, 1986 yılında CEO’ya rapor eden yönetici sayısı 5 iken, 2012 sonu itibarıyla 10’a yükselmiş durumda.

Türkiye’de de benzer bir tablo var. Artık orta ve büyük ölçekli şirketlerde tek bir genel müdür yardımcısı/direktör (GMY) görmek imkansız hale gelmiş durumda. Capital’in araştırmasına göre, sektör bağımsız birçok büyük şirketteki GMY sayısı en az 3 düzeyinde... Hatta bazı sektörlerde bu sayı 15-16’ya kadar çıkıyor. Büyük ölçekli şirket ve holdinglerde CEO’nun bir altındaki pozisyonda ortalama 7-8 yönetici bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz