İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu


PwC Türkiye İK Kıdemli Müdürü Cristina Monterrey de gelen başvuruların yüzde 40’ının eğitim ve sektör deneyimi bakımından kendilerine hiç uymadığını belirterek adaylara bilinçli hareket etmeleri uyarısını yapıyor.

İSABET ORANI ÇOK DÜŞÜK
Yeni kuşağın aidiyet duygusu düşük ve bu nedenle kendilerine cazip gelen şirketlerdeki kariyer fırsatlarını değerlendirmeye yatkınlar. HRM Danışmanlık Ortağı Ayşegül Davutoğlu, “Genç kuşakların bu özelliklerine jenerik iş ilanları da eklenince, şirketlere gönderilen ‘isabetli CV’ oranı yüzde 15-20 seviyesine ancak ulaşıyor” değerlendirmesini yapıyor.

MY Executive Yönetici Ortağı Müge Yalçın, hem işsizlerin hem de çalışanların “Bir fırsat olabilir mi” düşüncesiyle çalışmayı istedikleri şirketlere rastgele CV’lerini gönderdiklerini söylüyor.

Adecco Türkiye İK Direktörü Akgül Can Beyhan da adayların çoğu zaman pozisyona bakmaksızın, “Keşke içinde olsam” dedikleri, Türkiye’de ilk 1.000 içinde yer alan şirketlere başvurduğunu anlatıyor. Beyhan, “Bu başvuruların ilanla örtüşme oranı, genelde yüzde 10-15 civarında” diyor.

CV akınına uğrayan popüler şirketlerden en öne çıkanı Tekno-sa, bu tezi doğruluyor. Her yıl aldığı ortalama 250 bin CV’nin sadece yüzde 10’u ihtiyacıyla örtüşen şirketin İK direktörü Revna Besler’e göre adaylar, “o pozisyonda” değil “Teknosa”da çalışmak için başvuruyor. Besler, “Mevcut pozisyonda değerlendirilmese bile uygun pozisyon açıldığında değerlendirilir düşüncesiyle özgeçmişlerini bırakıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz