İşin ömrü 3 yıla indi

Hangi sektörden veya ülkeden olursa olsun genç çalışanlar daha sık iş değiştiriyor.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşin ömrü 3 yıla indi

Unida Danışmanlık’tan Saide Kuzeyli, “MBA programına katılma şansı, yurtdışı kısa süreli eğitim olanakları, prim, projelerde görev, iş zenginleşmesini sağlayacak yeni roller, liderlik yetkinliklerini geliştirme amaçlı programlar bu kesimi cezbeder” diyor. Zaten şirketler de bunun farkında... Hem çalışan hem yönetici kademesinde yüksek oranda Y kuşağı barındıran şirketlere göz attığımızda, İK stratejilerini böyle kurguladıkları gözleniyor. Arçelik İK Direktörü Buket Çelebiöven, “Genç ve başarılı çalışanlarımızı uzun süre elimizde tutabilmemizi sağlayan faktörler, onlara global bir organizasyonda gelişim ve kariyer fırsatları sunabilmemizdir. Geçen yıl çalışanlarımızın ortalama yüzde 14’ü uluslararası görevlendirme, fonksiyonlar arası rotasyon, yatay ve dikey atama gibi farklı kariyer hareketi geçti.” Vestel Şirketler Grubu İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Ebru Sunal ise şunları söylüyor: “Çalışanlarımızın dinamizminin farkında olarak stratejiler uyguluyoruz. Onların kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek bizim önceliğimiz. Vestel City’deki eğitim merkezimizde teknik ve kişisel gelişim eğitimlerinin yanı sıra, Teknoloji Akademisi, Vestel Management Trainee Programı gibi eğitimleri de organize ediyoruz.”

ŞİRKETLER NE YAPIYOR?
Y kuşağını elde tutmak konusunda her şirketin farklı uygulamaları var. Ama en önemli ortak noktaları “kariyer gelişimine” odaklanmaları. Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, “Mutlu çalışanların daha iyi hizmet sunacağına inanıyoruz. Y kuşağı bireysellik, bağımsızlık ve yeteneğinin yönetilmesini istiyor. Şirkette sunabildiğimiz özgür çalışma ortamı hem kişinin aidiyetini artırıyor hem yapılan işin kalitesini yükseltiyor” diyor. Koton İK Yöneticisi Yurdagül Oral, “Y kuşağının önem verdiği en önemli konulardan birisi kariyer planlaması. Bu nedenle terfi sistemimizi ve oryantasyon programımızı yeniden revize ettik. Mağaza yönetici kadromuzu çok zaruri bir durum olmadıkça kendi bünyemizden atıyoruz. Ayrıca sosyal etkinlik komitemiz her ay geniş katılımlı organizasyonlar düzenliyor” diye konuşuyor. Çelebi Havacılık Holding İK Başkanı Derya Tekin Yusuf, kendi uygulamalarını şöyle özetliyor: “Hem lokal hem globaldeki potansiyellerimizi ortaya çıkararak, geniş bir havuzda iş rotasyonları, proje atamaları, yönetici geliştirme programları ve Çelebi Akademi gibi çeşitli eğitim ve gelişim programlarıyla personelimizin gelişimine katkı sağlıyoruz. Kariyer yollarını çizmeyi planlıyoruz.” Çalışanlarının iş-yaşam dengesine özel önem verdiklerini vurgulayan Microsoft Türkiye İK Müdürü Cavidan Özdemir’in değerlendirmeleri ise şöyle: “Çalışanın kendi potansiyelini en iyi şekilde kullanabileceği ve mutlu olabileceği bir ortam oluşturmayı amaçlıyoruz. Microsoft’ta gençler, hayallerini gerçekleştirme, sürekli yenilenme ve gelişme, başkalarının hayatlarını etkileyebilme imkanlarına sahip oluyor.”

CEO OLMANIN YOLU SABIRDAN GEÇİYOR
CEO’LAR KAÇ İŞ DEĞİŞTİRDİ?

4-5 iş değiştirmenin artık normal karşılandığı, bir iş yerinde çalışma süresinin 2 yıla kadar indiği günümüzde, en tepeyi hedefleyenler ne yapmalı? Gençlerin hareketli CV'si, CEO'luğa giden yolda bir dezavantaj olur mu? Bu sorunun yanıtı için halihazırda üst yöneticilik yapan profesyonellerin CV'lerine bakmak yeterli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz