İYİLEŞTİRME OPERASYONU

Kârsızlık sendromu, büyümenin yavaşlaması ve üstüne üstlük fiyat artışlarının da istenilen seviyede gerçekleşmemesi dünyanın dört bir yanındaki şirketleri operasyonel maliyetleri kısmaya yöneltiyor. Yeniden sağlıklı büyümeye geçmek isteyen birçok şirket, kemer sıkma tedbirlerini devreye aldı ve giderleri azaltmak için büyük operasyon başladı. Coca- Cola’dan Reckitt Benckiser’e dünya devleri, istihdamda kesinti ve organizasyonda yeniden yapılanmayı da içine alan milyar dolarlık gider düşürme peşinde.

24 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İYİLEŞTİRME OPERASYONU
Coca-Cola operasyonel maliyetlerini azaltmak için bir dizi sıkı önlemi devreye aldı. Şirket 1.000 ila 2 bin kişiyi kapsayan bir işten çıkarma yapmanın yanı sıra üst düzey yöneticilerinden de limuzin yerine taksi kullanmalarını ve Noel partisi gibi etkinliklerden vazgeçmelerini istedi. Şirket, ülke operasyonlarının da merkez ofisle doğrudan çalışmasını sağlamak için bürokratik katmanlardan kurtulmayı planlıyor. Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, böylelikle organizasyonda daha hızlı ve verimli karar almanın mümkün olacağını söylüyor. Tüm bu önlemlerle şirket, toplam 3 milyar dolarlık bir maliyet düşüşü hedefliyor. Sanford Bernstein analisti Ali Dibadj, Coca-Cola’nın sektöründeki diğer büyük şirketler kadar verimli olabilmesi için 3-4 milyar dolarlık bir maliyet düşüşüne ihtiyacı olduğunu söylüyor. Birçok analist de şirketin daha yalın ve hızlı hale gelmesi için operasyonel maliyetlerini düşürmesi gerektiğini düşünüyor. Sadece Coca-Cola değil, son dönemde her sektörden birçok şirket, operasyonel maliyetlerine hiç olmadığı kadar odaklanmış durumda. Reckitt Benckiser Group, kısa bir süre önce ekonomik belirsizliklerle büyüme hızı daha da düşen bir pazarda daha rekabetçi hale gelebilmek için maliyet düşürme planını açıkladı. İstihdamda kesintiye gitmeyi ve bazı iş birimlerini birleştirmeyi de içeren bu planla şirket, 2017 yılına kadar 100-150 milyon sterlinlik bir tasarruf elde etmeyi hedefliyor. Grubun CEO’su Rakesh Kapoor, bu planın çalışanların seyahat yöntemlerinden iletişim araçlarına kadar herşeyi kapsayacağını belirtiyor, kendisinin de 6 saatin altındaki uçuşlarda ekonomi sınıfında seyahat edeceğini söylüyor. 
MALİYETE YAKIN MARKAJ Operasyonel maliyetler konusunda her zamankinden daha fazla titiz ve tutumlu davranılmasının nedenleri var. Bunların başında zaten yavaşlayan global ekonomide belirsizliğin artması ve artan rekabetle kâr elde etmenin zorlaşması yer alıyor. Grant Thornton Türkiye Başkanı Nazım Hikmet de tüm şirketlerin bu alana odaklanmasının arkasında verimliliği ve kârlılığı artırma isteği olduğunu ifade ediyor. Üretim, pazarlama, insan kaynakları, satın alma ve satış bütçelerinin bütününü kapsayan operasyonel giderleri düşürmenin şirket içindeki tüm operasyonların kaynak maliyetlerini düşürmek ve verimliliği artırmak anlamına geldiğini belirten Hikmet, “Bu nedenle şirketler için operasyon maliyetlerini düşürmek en öncelikli konu. Çin’i yeni dünya ekonomisinin lideri yapan temel sebep operasyonel giderlerde elde ettiği minimum maliyettir” diyor. Hikmet’in bu saptamalarını iş dünyası liderleri de onaylıyor. Operasyonel giderlerde iyileştirmenin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını açıklayan Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, sektördeki son düzenlemelerle emeklilik şirketlerinin kâra geçme süresinin olumsuz etkilendiğini anlatıyor. Bu sebeple şirketlerde giderleri sınırlayıcı tedbirlerin gündeme alındığını söylüyor. Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir de kâr marjlarının gittikçe daraldığı otomotiv sektöründe sürekli sermaye verimliliği yakalamanın yolunun operasyonel ve finansal giderlerde iyileştirmeler sağlamaktan geçtiğini belirtiyor. “Bu kapsamda şirket üst yönetim hedef kartlarında 7 adet, orta düzey yöneticilerimizde ise en az 3 adet operasyonel ve finansal giderlerimizin iyileştirilmesine dair rakamsal hedef yer alıyor” diyor. Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk ise Türkiye gibi nihai fiyatların hiçbir zaman yükselmediği pazarlarda kârlılığı artırmak bir yana devam ettirmenin yegane yolunun operasyonel giderleri azaltmak olduğunu dile getiriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz