Tehlikedeki koltuklar

Dünyadaki CEO sirkülasyonu, yüzde 15’e yükseldi Sadece CEO değil, ona bağlı C-seviye yöneticilerin de aynı koltukta kalma süreleri kısaldı.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Tehlikedeki koltuklar

Şirketteki yöneticilerin yarısı bu yıl içinde işe başlamış durumda. Balaban, “C-seviyede hızlı değişim, otomotiv sektöründe de yaşanıyor. Otomotivde yenilikçi üst düzey yönetici arayışı üst düzey yöneticilerin sirkülasyonunu artıyor” diyor.

Fonksiyonlar arasında bakıldığında ise koltuğu en çok risk altında olan pozisyonların başında satış ve pazarlama başkanları geliyor. Uzmanlara göre şirket içinde başarı veya başarısızlığın faturası ilk önce bu yöneticilere kesiliyor.

Türkiye’de hızlı sirkülasyonun yaşandığı bilişim, perakende, inşaat gibi sektörlerde CMO’ların ortalama görevde kalma süresi 1 yıla kadar düşmüş durumda. CSO’larda ise bu süre 6 aya kadar iniyor. CMO ve CSO’ların görev sürelerinin kısa olmasının bir diğer nedeni de bu yöneticilere olan talebin artması. Balaban, bilişim ve telekomünikasyon şirketlerinde satış ve pazarlama müdürlerinin görev süresinin 2-3 yıla kadar düştüğünü söylüyor.

Balaban’a göre bu durumun temel nedeni iyi satış ve pazarlama yöneticisinin kısıtlı sayıda olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle CMO ve CSO talebinin sürekli artması bu pozisyonlarda çalışan yöneticilerin daha sık transfer olmasına yol açıyor.

Okan Tütüncü ise CMO ve CSO pozisyonlarındaki yetkin yönetici açığının bu görevdeki liderlerin ücret paketlerine de pozitif yansıdığını söylüyor. Sonuçta, ücret paketleri ve yan haklarla cezbedilen satış ve pazarlamacılar, diğer üst düzey yöneticilere göre daha sık iş değiştiriyor. Son görevlerindeki kıdem yılları diğer yöneticilere göre daha kısa oluyor.

NEDEN DEĞİŞİYOR?
Üst düzey yönetim değişikliğine gidilmesinin yeniden yapılanmadan ekonomik konjonktüre kadar birçok nedeni var. Başta CEO’lar olmak üzere C-seviye yöneticilerde değişime gidilmesinin en önemli nedenlerinin başında emeklilik geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.