Yeni "İK" gerçekleri

“Performans ölçümü”, “dikey yapılanma”, “çalışan eğitimi”, “referans almak”…

23 OCAK, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni "İK" gerçekleri
3 KLASİK REFERANSA VEDA
İK stratejilerinde önemli değişimlerden biri de klasik uygulamaların tarihe karışması olacak. Örneğin “referans kontrolü” yapmak, artık veda edilecek yöntemler arasında. Onun yerine çalışanların işe tavsiyesi yani “iç referans” söz konusu olacak. Bu trendin ardında sosyal ağların yükselen etkisi var. Global İK şirketi Jobvite.com’un araştırmasına göre ortalama bir çalışanın sosyal ağlarda yaklaşık 150 kişilik kontağı bulunuyor. Bu, 100 çalışanlı bir şirket için 15 bin “potansiyel aday” demek. Üstelik iç referansla yapılan işe alımların önemli avantajları da var. Yenilikçi adımlarıyla dikkat çeken Boyner Grubu, uzun zamandır bu trendin Türkiye’deki öncülerinden. Grup, yetenek avını ağırlıklı olarak “iç referans” yöntemiyle sürdürüyor. Boyner Grubu İnsan Kaynakları, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu, “Yetenek çekebilmek için iç referans, sorumluluk ve sürdürülebilirlik önem kazanacak” diyor ve ekliyor: “Günümüzde sadece iyi şirket olmak yetmiyor. Topluma katkı sağlayan, sosyal sorumluluğu yüksek şirketler öne çıkıyor. Yetenekli çalışanlar değer gördükleri, değer yarattıkları yerlerde çalışmayı tercih ediyor. Mevcut çalışanlar yeni yeteneklerin ekibe katılması için de önemli bir kaynak. Gelecekte de bu trend önem kazanmaya devam edecek.” Acıbadem Sağlık Grubu İK Direktörü Tolga Eryoldaş da aynı fikirde. Eryoldaş, “Artık klasik olarak adayın iş arama döneminin bittiğini düşünüyorum. Yeni dönemde bizler adaylara ulaşıyoruz. Özellikle sağlık sektöründe, hemşirelik alanında bu şekilde” diyor. Bimeks İK Direktörü Nisa Dizdar da benzer bir yorumu yapıyor: “Gelecekteki işe alımlarda arkadaş, eş, dost önerisi daha da dikkate değer olacak.”

4 HİYERARŞİ TEPETAKLAK
Yıllardır iş dünyasına hakim olan dikey hiyerarşi, yerini yeni yöntemlere bırakacak. Dikey hiyerarşinin esnemesiyle birlikte farklı organizasyon yapıları ve işleyişlerin doğuşuna şahit olacağız. Johnson & Johnson İK Direktörü Demet Hatipoğlu Akman, “Geleceğin organizasyon modeli, hiyerarşik yönetim yerine yöneticilerin, unvanların olmadığı bir yapı olan holakrosi olacak” diyor ve ekliyor: “Bu gelişmenin sinyallerini, bunu hayata geçiren şirketlerden anlıyoruz. Uygulamaların başarılı olabilmesi için şirketlerin organizasyon kültüründe yenilikçilik, değişim, esneklik konularına daha fazla odaklanması gerekecek.” Akman ile aynı fikirde olan Abdi İbrahim İK Direktörü Hakan Önel de, “Hiyerarşik organizasyon yapısı değişecek. Kişilerin bilgi ve becerilerinin ön planda olduğu yapılar kurulacak” diyor. My Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın’ın değerlendirmeleri ise şöyle: “Dijital evrimin 4’üncü çağına doğru tüm iş yapma biçimlerimizle birlikte İK politikaları ve stratejileri de kaçınılmaz olarak farklı bir boyut kazanacak. Holakrasi de bu yeniliklerden biri ve iş dünyasında kendini duyurmaya başladı. Hiyerarşik örgütlenmelerin olmadığı, grupların sorumluluk aldığı, bir iş modeli değer kazanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.