Yenileme harekatı

CEO değişiminin arkasında neler var?

15.12.2016 13:12:350
Paylaş Tweet Paylaş
Yenileme harekatı
KIVANÇ ZAİMLER / ENERJİSA CEO’SU
“LİDERLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUM”
YENİ CEO’NUN HEDEFİ

 Enerjisa, büyüyen ve gelişen elektrik piyasasında hayata geçirdiği fark yaratan çalışmalarla öncülüğünü ve liderliğini koruyor. Ülke kaynaklarının en etkin şekilde kullanımına katkı sağlamak üzere tüm paydaşlarımıza değer yaratmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da rekabetçi piyasa ortamında liderliğimizi ve öncülüğümüzü koruyacağız ve daha da güçlendireceğiz. 
İLERLEME SÜRECEK
Her konuda daima daha iyiye ulaşmayı hedefledik. Bundan böyle de aynı hedef doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu kapsamda elektrik üretimi, satışı ve dağıtımından oluşan üç ana iş kolunda, şimdiye kadar çok başarılı yatırımları hayata geçirdik ve zengin bir portföye ulaştık.

MEHMET NANE / PEGASUS CEO'SU
“HEDEFİM BÜYÜMEYİ 2 KATINA ÇIKARMAK”
 “2023 PLANLARIMIZ HAZIR”

Yönetici ve CEO’ların en az 10 yıllık planlarla çalışması lazım. Ben de Pegasus’a geçtikten sonra 10 yıllık planlarımızı belirledim. 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflerimizi yaptık. Öncelikli hedefim büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamak.
“SEKTÖRÜN ÜZERİNDE OLACAĞIZ”
Türkiye’de 2016’da havacılık sektörünün yüzde 8 büyümesi bekleniyor. Bizim Pegasus olarak hedefimizse şirketi pazar büyümesinin 2 kat üzerinde büyüterek bu yılı yüzde 16’lık büyümeyle kapatmak.

24 CEO NEDEN AYRILDI?
TRANSFERLER ARTTI

Son 1 yılda, Türkiye’nin en büyük 100 şirketinde CEO ve genel müdür ayrılıklarının en önemli nedeninin başka şirketlere transfer olduğu görülüyor. Son 1 yılda en büyük ilk 100 şirketin 7’sinin CEO’su başka şirketlere transfer oldu. Enerjisa’nın uzun yıllar CEO’luğunu yapan Yetik Kadri Mert, STFA Grubu’nun başına geçerken Mercedes-Benz Türk’ün Alman asıllı CEO’su Rainer Genes, hem sektör hem de şirket değiştirdi. Benzer şekilde CarrefourSA ve Tesco’nun eski CEO’ları da şirketleriyle bağlarını koparıp yeni gruplara transfer oldu.
YURT DIŞINA YA DA ÜST POZİSYONA ATANANLAR Son 1 yıldaki CEO ayrılıklarının ikinci önemli nedeni aynı grup içinde bir üst pozisyona yapılan atamalar oldu. Bu kapsamdaki CEO’lar ya yurt dışında bir üst göreve atandı ya da yönetim kurulu üyeliği pozisyonuna getirildiler. Özellikle Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı şirketler CEO’larını yurt dışında daha iyi bir başka göreve atadı. Hyundai, Oyak Renault, JTI, BASF ve Anadolu Efes’in CEO’ları grup içinde yurt dışı görevlere atandı.
EMEKLİLİK YA DA YÖNETİM KURULUNA
GEÇİŞ Pegasus, Aygaz ve Index’in eski CEO’ları ise yönetim kurulu üyeliğine atandıkları için mevcut görevlerinden ayrıldı. Son 1 yılda CEO’luk görevinden emeklilik nedeniyle ayrılan iki isim var. Bunlar Tüpraş’ın eski CEO’su Yavuz Erkut ile Toyota Otomotiv’in eski CEO’su Orhan Özer. Yavuz Erkut yaş haddini doldurduğu için Orhan Özer ise görev süresi dolduğu için görevlerini genel müdür yardımcılarına devrettiler.
 OLAYLI AYRILIKLAR
Son 1 yılda CEO ayrılıkları içinde yolsuzluk ve adli soruşturma nedeniyle de ayrılıklar yaşandı. Petkim’in eski CEO’su Sadettin Korkut tutuklandığı için görevinden ayrılırken Güneş Ekspres’in eski CEO’su Paul Schwaiger hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etti. Büyük hedeflerle Gübretaş’ın başına geçen eski CEO’su Şükrü Kutlu da 1 yıl içinde görevinden istifa etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz