Bana göre liderlik

Aslında herkes için farklı. Liderlik dendiğinde her yöneticinin aklına değişik kavramlar geliyor...

22.06.2016 11:15:460
Paylaş Tweet Paylaş
Bana göre liderlik
«LİDERLİK HAVA DURUMU GİBİDİR»
MARKUS RECKLING DHL EXPRESS TÜRKİYE CEO’SU 

ŞİFREM SAYGI

Liderlik hava durumu gibidir! Bir lider olarak kurumun atmosferini siz şekillendiriyorsunuz, sizin ruh haliniz takımınızın ruh halini belirliyor, davranışlarınız ise diğerleri için standartları oluşturuyor. Saygı iyi liderliğin temelidir. İnsanlar sadece saygı duydukları liderlerin peşinden giderler. Saygı duyulmak ise saygı duymayı gerektirir.
KÜÇÜK ŞEYLER
Hava durumu örneğinde olduğu gibi işe kendinizden başlamalısınız. Başkalarına, size nasıl davranılmasını istiyorsanız o şekilde davranmalı ve diğerleri için örnek alacakları bir fener olmalısınız. Çoğu kez küçük şeyler büyük farklar yaratır: küçük bir gülüş, ofise girdiğinizde bir günaydın demek gibi küçük şeylerin etkisi büyük oluyor.
ZİNCİRLEME REAKSİYON
Bir lider olarak, kurumun davranışlarını ve inandıkları şeyleri şekillendiriyorsunuz. Bu nedenle atmosferi belirleyen hava gibisiniz. Bir başka deyişle; Eğer kendinize inanırsanız, ekibiniz size inanır. Eğer siz ekibinize inanırsanız, onlar da kendilerine inanırlar. Eğer ekibiniz hem kendilerine hem size inanırsa, muhteşem bir performans sergiler. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz