Başkanın A takımı

Onlara boşuna “A takımı” denilmiyor. Günümüzde şirketlerin başarısında CEO’ya en yakın çalışanlardan oluşan “A takımı” ve onların yaratıp, uyguladığı stratejiler kritik önem taşıyor...

28.09.2017 12:27:000
Paylaş Tweet Paylaş
Başkanın A takımı

Özlem Aydın Ayvacı

[email protected]

Bugün global rekabette şirketlerin başarısında rol oynayan en önemli etken, çalışanlarının kalitesi. Şirkete liderlik eden başkan ya da CEO’ya bağlı A takımı ise dev şirketlerin değer yaratacak stratejilerinin oluşturulması ve uygulanmasında en kritik role sahip. Bu nedenle liderler yakın çalıştıkları ekip arkadaşlarını yani A takımını seçerken ince eleyip sık dokuyor. Takımın her bir üyesinin farklı yönleriyle öne çıkmasını tercih ediyor. Örneğin Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, 3 yıl önce Sanko Holding başkanlığını ağabeyi Abdulkadir Konukoğlu’ndan devraldı. Grubun yeni başkanı yönetim yeri olarak Gaziantep yerine İstanbul’u seçti ve kendisine İstanbul’da bir A takımı oluşturdu. Konukoğlu, ekipte yer alacak yöneticilerin Sanko Grubu’nun değerlerini taşımasının en önemli koşulu olduğunu söylüyor ve “Takımım dürüst, etik değerlere ve Sanko’nun ilkelerine bağlı kişilerden oluşuyor. Hedef belirlemede bilgi ve tecrübeye sahip, maraton koşabilecek, uluslararası arenada da önde koşmayı hedefleyenlerle çalışmayı tercih ederim” diye anlatıyor. Konukoğlu’nun A takımında da diğer başarılı takımlarda da dikkat çeken en önemli özellik ise takımdaki her bir üyenin birbirlerini farklı yönleriyle tamamlaması. Farklı bakış açılarının A takımlarında yer bulması. 

SANKO’NUN TEMKİN/DEVRİM FORMÜLÜ

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu’nun A takımını seçerken pek çok kriteri var. A takımındaki liderlerin kendilerine bağlı yöneticilerin uyum içinde çalışmasını sağlayabilecek nitelikte olmasını çok önemsiyor. Konukoğlu, “Herkesi aynı hedefe kilitleyebilecek liderlik vasıflarını da taşımalılar. Sık iş değiştirmiş olmamalı. Yakın çalışma arkadaşlarımı seçerken emekli olana kadar beraber olmayı hedeflerim” diyor. Konukoğlu, A takımındaki üyelerin en önemli özelliklerini ise şöyle anlatıyor: “İstanbul’daki A takımımda yönetim kurulu üyesi olan Turgut Konukoğlu, istikbali temsil ediyor. Hırslıdır, dinlemeyi sever, işine odaklanır. Sanko Pazarlama Genel Müdürü Vedat Başsimitçi ile 1985 yılında Sanko da süreç kontrolün temellerini birlikte attık. Kendisini ‘keyifli joker’ olarak tanımlarım. Sanko Holding Gayrimenkul Genel Müdürü Hilal Savcı, çok iyi hafızaya sahip. İK koordinatörümüz Saltuk Ertop, derinden değişimcidir. Sanko Holding Gayrimenkul Yatırımları Koordinatörü Ömer Egesel’in gayrimenkulde engin tecrübeleri var. Onunla gayrimenkulde güçlenmek istiyoruz. Sanko Enerji CEO’su Adil Tekin, prensipli ve tam bir sistem adamı. Sistemi kurmadan hareket etmez. BT koordinatörümüz Oğuz Türkkorkmaz, uzlaşmacı ve iyi bir dinleyicidir. Hızla sonuca odaklanır. Başkanlık direktörü Halim Ramazanoğlu, karizmatik bir liderdir. İşine odaklanır, riski sevmez. Sanko Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman İlden, hamuru dürüstlükle yoğrulmuş, ilkeli, fedakar, çalışmayı kural haline getirmiş bir duayen. Sanko Menkul Değerler Genel Müdürü Özgül Çevik, daima tedbirlidir. İlk gününden bu yana görevinin takipçisidir.” 

ÇAYÇI’DAN AİLE GİBİ TAKIM

Şirketlerin geleceği için değer yaratacak stratejileri oluşturup uygulayan liderin ve ona bağlı ekibinin seçiminin kritik olduğuna dikkat çeken Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, kendi A takımını oluştururken en önemli kriterlerini şöyle açıklıyor: “İşin gerektirdiği teknik yetkinlikler ve deneyimler üzerinde durduğum en önemli kriterler. Bunların ardından işinden heyecan duymak, işi yaşamak ve coşku içinde çalışmak geliyor. Ayrıca olaylara geniş bir açıdan bakabilmek de çok önemli. Yerleşmiş çizgilerin dışına çıkarak yaratıcı çözümler üretmeliler. Ekibe katılan kendisini ailenin bir üyesi olarak hissedebilmeli. Takım çalışmasına yatkın olmalı. Mahiyetindeki kişileri yetiştirmeli yani iyi bir eğitmen olmalı.” Çaycı, A takımında yer alan ekip üyelerinin öne çıkan özelliklerini ise şöyle anlatıyor: “Genel müdürümüz Sevgür Arslanpay, aramıza 34 yıl önce stajer bir mühendis olarak katıldı. Çalışkanlığı, disiplini, özverisi, hızlı adaptasyon özellikleriyle hiyerarşi merdivenlerini teker teker çıkarak genel müdürlüğe yükseldi. Şirkete yüksek bir aidiyet duygusuyla bağlılığı ve çok gelişmiş sorumluluk duygusuyla çalışanlarımız için mükemmel bir örnek. Mali işler genel müdür yardımcısı olan Ümit Uluçam, titiz, takipçi, şirket menfaatleri için yaratıcı çözümler üreten, finans çevresiyle iyi ilişkiler kuran özelliklere sahip. Ticari genel müdür yardımcımız Metin Yaraş, hızlı hareket eder, dinamiktir. Temsil kabiliyeti yüksek ve özverilidir. Teknik genel müdür yardımcımız Tolga Ediz’in aidiyet duygusu ve teknik kapasitesi yüksek. Sempatik ve samimi tavırlarıyla hem şirkette hem yurt içinde hem de yurt dışında sevilen bir üyemiz oldu.” 

~

ALTAY’IN MATRİS YAKLAŞIMI

Telekom sektöründe Türkiye’nin köklü şirketlerinden olan Netaş, 2017’de kutladığı 50’nci yılını her düzeyde sahip olduğu kalifiye ve yetkin insan kaynağına borçlu. Şirket aynı zamanda sektöre de yönetici yetiştiren bir teknoloji kurumu. Netaş CEO’su Müjdat Altay, “Yeni mezun mühendislerimizin seçme-yerleştirme süreçleri de dahil tüm yönetim kadromuzun titizlikle belirlenmesi, başarımızdaki sırrımız” diyor. Altay, A takımını nasıl belirlediğini anlatırken başarılarının sırlarını da şöyle paylaşıyor: “Çok şanslıyım ki takımımı oluştururken çok geniş bir seçim imkanına sahiptim. Temel prensibim ‘Bir işi en iyi, o işi en çok seven yapar’ inancıyla hareket etmek. A takımında, Netaş kültürünü ve değerlerini koruyan, başarılı bir geçmişe diksahip ve görevi isteyen her Netaşlı yer alabiliyor. Harmoni içinde çalışan ve birbirimizi bütünleyen bir ekibiz. Birbirimizi çok iyi tanır, matris olarak haberleşiriz. Takım olarak çalışmanın faydasına inanır, sahip olduğumuz farklı deneyim ve yetkinliklerle birbirimizi destekleriz. Şeffaflık, sorumluluk ve hesap verebilirlik kriterlerine sahip uyum ortamı, verimli çalışmamızı, yaptığımız işten mutluluk ve gurur duymamızı sağlar. Ekibimin her üyesinin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirebileceği bir platform yaratırım. Bu platformda inovasyonu ön planda tutma konusunda çok kararlıyım. CEO’luk dönemimin başlangıcından bugüne dek vazgeçmediğim önemli bir konu da Netaş’ın sürdürülebilirliği. Her pazartesi günü toplanıp Netaş’ın, ülkenin ve teknolojinin geleceğini konuşuruz. Ortak akılla, şirketimizin değişim hedeflerini belirleriz. Bu bize her şeyden önce Türkiye’nin ihtiyaçlarını önceden belirleme ve çözüm yaratma gücü verir.” 

BAŞARIYI YARATAN EKİP

Hem şirketin temel değerlerini benimsemiş hem de farklı yetkinliklere sahip liderlerden oluşan bir A takımı başarıyı garantiliyor. Castrol de bu formülle Türkiye’de otomotiv motor yağlarında pazar lideri olan bir şirket. Castrol Türkiye aynı zamanda global Castrol dünyası içinde 2015 ve 2016 yıllarında en hızlı büyüyen ülkeler listesine girdi. Castrol Türkiye Ukrayna ve Orta Asya Direktörü Kamuran Yazganoğlu, bu başarıyı sürdürdüklerine dikkat çekiyor. A takımını 2015 yılında Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya bölgesi direktörlüğü görevine gelmesinin ardından kurduğunu belirten Yazganoğlu, bu başarıya ekibi sayesinde ulaştıklarını söylüyor ve ekip üyelerini şöyle anlatıyor: “Hem uluslararası deneyime hem büyüyen pazarlar konusunda hakimiyete hem de takım çalışması ve BP’nin kurumsal değerleri olan emniyet, cesaret, saygı, mükemmeliyet ve tek ekip değerlerine göre ekip üyelerini seçtim. Bu başarıyı yaratan ekipte Aslı Yetkin Karagül, gerçek bir pazarlama gurusu. Yalım Arseven ise ekibimize zor zamanlarda yol gösterdi. Analitik zekasına duygusal zekasını ekleyerek çözülmesi en zor konulara bile çözüm getirmesini bilen örnek bir lider. Selim Çim, distribütör satışlar müdürü olarak 20 bin noktaya her hafta ikmal yapabilen bir organizasyona liderlik ediyor. Birkaç adım sonrasını düşünerek her zaman planlı hareket etmesiyle ekibe muazzam bir katkı sağlıyor. Castrol olarak birçok otomotiv markasıyla birlikte çalışıyoruz. Birol Nardemir de bu dev satış kanalının Türkiye’deki sorumluluğunu ve yönetimini üstleniyor. Birol’un en önemli yeteneği başarılı ekipler kurup onları motive edebilmesi. Hakan İnan ise tecrübesi, işi sonuna kadar takip etmesi, pratik zekası, samimiyeti ve müşteri odaklı çalışma felsefesi ile başarılı. Ayhan Köksal ise Castrol Orta Asya’nın satış müdürlüğünü yapıyor. Pragmatik, analitik bakış açılarına sosyal zekasını katabilen, zor kararları alabilmekten çekinmeyen bir lider.”

3M’DE ÇEŞİTLİLİK ÖNEMLİ KRİTİK

Global bir dünyada iyi iş sonuçlarına ulaşabilmek için A takımını oluştururken sadece etik ve yüksek performans gibi temel değerlere değil çeşitlilik, farklı kültürlere hakimiyet gibi kriterlere de dikkat ediliyor. 3M Türkiye Genel Müdürü Mert Büyükyazgan, A takımını oluştururken temel olarak etik değerlerden asla taviz vermediklerini söylüyor. Üst düzey yönetim ekibini, 3M liderlik davranışlarını üst seviyede gösterebilenler arasından seçtiğini ifade eden Büyükyazgan, A takımını nasıl belirlediğini şöyle anlatıyor: “Ekip üyelerini etkin ekip çalışmasında ne zaman liderlik edeceğini, ne zaman takip edeceğini bilen ve kendi uzmanlık alanlarının ötesinde katkı sağlayabilenler arasından seçiyorum. Özellikle genel müdüre bağlı üst yönetim ekibinin koçluk yetkinliklerini iyi kullanmasını bekliyoruz. Ekipte çeşitliliğe çok önem veriyoruz. Kadın liderlerin desteklenmesi çok önemli. Türkiye, 3M’in uluslararası operasyonları içinde kadın-erkek dengesini en iyi sağlayan ve bu anlamda örnek gösterilen bir ülke. Ayrıca ekipte en az bir yabancı uyruklu çalışan olmasını istiyoruz. Yönetimde 1 expat ve 9 yerel liderden oluşan birbirinden epey farklı ve birlikte çok iyi işler çıkaran bir takım bulunuyor. Ekip üyelerinin farklı özellikleri, sorumluluk alanlarında öne çıkıyor. Onlardan konularına yapıcı ve eleştirel bakabilmelerini, statükoyu sorgulamalarını, kendi alanlarının ötesinde çözümlere katkı vermelerini bekliyoruz. Kısacası, yönetim toplantılarında hızlı, yapıcı, müşteriyi merkeze alan ve sonuca dönük çözümleri önemsiyoruz.”

~


EROL BİLECİK / INDEX GRUP ŞİRKETLERİ YKB


"FARKLI SESLERİN YARATICILIĞINI ÖNEMSİYORUM"HEYECANLI, SONUÇ ODAKLI Yaptığımız her yeni işte o iş kolunun gereklerini, ihtiyaçlarını karşılayan arkadaşlarımla birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Bu noktada özellikle heyecanı yüksek, sonuç odaklı arkadaşların A takımımda yer almalarına önem veriyorum. A takımımda herkes öne çıkan farklı özellikleriyle birbirini tamamlıyor. Dolayısıyla tam bir A takımı ruhu yaratarak grubumuzun üstün başarılara imza atmasını sağlıyorlar.
TEŞVİK EDİYORUM Genellikle sakin bir tavırla A takımımın heyecanını yükseltmeyi, Index Grup’un vizyonuna sıkı sıkıya bağlı kalmalarını ve hedeflerini sıkı sıkıya takip etmelerini sağlayacak şekilde teşvikte bulunuyorum. Ayrıca farklı seslerin ortaya koyduğu yaratıcılıklara her zaman fazlasıyla önem veriyorum. A takımımda ilk gün itibarıyla takımın bir parçası olan arkadaşlarım bulunuyor. Ortalama 20 yıla yakın zamandır birlikte çalışan bir ekibiz.
BAŞARILI KARNE Bu ekip birçok sıra dışı anlaşmalara imza attı. Örneğin grup içinde 3 halka arzın yapılmasını sağladılar. Bu teknoloji sektöründe hala kırılmayan bir rekor. Yine aynı şekilde BT sektöründe sırasıyla, 2007’de yarım milyar dolarlık, 2010’da 1 milyar dolarlık cironun aşılmasını sağladılar. Önümüzdeki yıllarda da 3 milyar doları yine bu ekiple geçmeyi ümit ediyoruz. Ayrıca 5 defa ülkeye yabancı yatırımcı getirmek gibi gerçekleştirilmesi güç bir başarıya da imza attılar.HAKKI YILDIZ / YILDIZLAR YATIRIM HOLDİNG İCRA KURULU BAŞKANI"

TEK VÜCUT ÇALIŞIYORUZ"
DEĞİŞİMİ YÖNETİYORLAR
A takımım içinde holdingin her açıdan gelişimi için yenilikçi, araştırmacı ve yatırımcı özellikleri barındıran çekirdek bir kadro yer alıyor. Takımımla birçok alanda değişime başlamış bulunuyoruz. Yıldızlar Yatırım Holding’in adından da anlaşılacağı gibi yatırım öncelikli misyonumuz. Hem bulunduğumuz sektörlerdeki hem yeni sektörlerdeki yatırımlarımız, kadrolaşmamızı ve kendimizi geliştirmemizi mecburi kılıyor.
YENİ ORGANİZASYON İki yıl önce başladığımız yeni organizasyonla rakibimizi kurduk ve büyümeye devam ediyoruz. Tüm holding kadroları tek bir vücut olarak çalışıyor. En büyük özelliğimiz profesyonel bir kadroya sahip olsak da amatör ruhumuzu ve proaktif yönetim anlayışımızı kaybetmemek. Farklı özellik ve yeteneklerle bir bütün sağlanıyor ve herkes işini yaptığı için zamandan verimden avantaj sağlanıyor. A takımım, holding merkezinde yönetim kurulu genel sekreteri, CFO, grup vergi müdürü, organizasyonel gelişim müdürü ve üretim direktöründen oluşuyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz