Başkanın A takımı

Onlara boşuna “A takımı” denilmiyor. Günümüzde şirketlerin başarısında CEO’ya en yakın çalışanlardan oluşan “A takımı” ve onların yaratıp, uyguladığı stratejiler kritik önem taşıyor...

28.09.2017 12:27:000
Paylaş Tweet Paylaş
Başkanın A takımı

Özlem Aydın Ayvacı

oaydin@capital.com.tr

Bugün global rekabette şirketlerin başarısında rol oynayan en önemli etken, çalışanlarının kalitesi. Şirkete liderlik eden başkan ya da CEO’ya bağlı A takımı ise dev şirketlerin değer yaratacak stratejilerinin oluşturulması ve uygulanmasında en kritik role sahip. Bu nedenle liderler yakın çalıştıkları ekip arkadaşlarını yani A takımını seçerken ince eleyip sık dokuyor. Takımın her bir üyesinin farklı yönleriyle öne çıkmasını tercih ediyor. Örneğin Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, 3 yıl önce Sanko Holding başkanlığını ağabeyi Abdulkadir Konukoğlu’ndan devraldı. Grubun yeni başkanı yönetim yeri olarak Gaziantep yerine İstanbul’u seçti ve kendisine İstanbul’da bir A takımı oluşturdu. Konukoğlu, ekipte yer alacak yöneticilerin Sanko Grubu’nun değerlerini taşımasının en önemli koşulu olduğunu söylüyor ve “Takımım dürüst, etik değerlere ve Sanko’nun ilkelerine bağlı kişilerden oluşuyor. Hedef belirlemede bilgi ve tecrübeye sahip, maraton koşabilecek, uluslararası arenada da önde koşmayı hedefleyenlerle çalışmayı tercih ederim” diye anlatıyor. Konukoğlu’nun A takımında da diğer başarılı takımlarda da dikkat çeken en önemli özellik ise takımdaki her bir üyenin birbirlerini farklı yönleriyle tamamlaması. Farklı bakış açılarının A takımlarında yer bulması. 

SANKO’NUN TEMKİN/DEVRİM FORMÜLÜ

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu’nun A takımını seçerken pek çok kriteri var. A takımındaki liderlerin kendilerine bağlı yöneticilerin uyum içinde çalışmasını sağlayabilecek nitelikte olmasını çok önemsiyor. Konukoğlu, “Herkesi aynı hedefe kilitleyebilecek liderlik vasıflarını da taşımalılar. Sık iş değiştirmiş olmamalı. Yakın çalışma arkadaşlarımı seçerken emekli olana kadar beraber olmayı hedeflerim” diyor. Konukoğlu, A takımındaki üyelerin en önemli özelliklerini ise şöyle anlatıyor: “İstanbul’daki A takımımda yönetim kurulu üyesi olan Turgut Konukoğlu, istikbali temsil ediyor. Hırslıdır, dinlemeyi sever, işine odaklanır. Sanko Pazarlama Genel Müdürü Vedat Başsimitçi ile 1985 yılında Sanko da süreç kontrolün temellerini birlikte attık. Kendisini ‘keyifli joker’ olarak tanımlarım. Sanko Holding Gayrimenkul Genel Müdürü Hilal Savcı, çok iyi hafızaya sahip. İK koordinatörümüz Saltuk Ertop, derinden değişimcidir. Sanko Holding Gayrimenkul Yatırımları Koordinatörü Ömer Egesel’in gayrimenkulde engin tecrübeleri var. Onunla gayrimenkulde güçlenmek istiyoruz. Sanko Enerji CEO’su Adil Tekin, prensipli ve tam bir sistem adamı. Sistemi kurmadan hareket etmez. BT koordinatörümüz Oğuz Türkkorkmaz, uzlaşmacı ve iyi bir dinleyicidir. Hızla sonuca odaklanır. Başkanlık direktörü Halim Ramazanoğlu, karizmatik bir liderdir. İşine odaklanır, riski sevmez. Sanko Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman İlden, hamuru dürüstlükle yoğrulmuş, ilkeli, fedakar, çalışmayı kural haline getirmiş bir duayen. Sanko Menkul Değerler Genel Müdürü Özgül Çevik, daima tedbirlidir. İlk gününden bu yana görevinin takipçisidir.” 

ÇAYÇI’DAN AİLE GİBİ TAKIM

Şirketlerin geleceği için değer yaratacak stratejileri oluşturup uygulayan liderin ve ona bağlı ekibinin seçiminin kritik olduğuna dikkat çeken Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, kendi A takımını oluştururken en önemli kriterlerini şöyle açıklıyor: “İşin gerektirdiği teknik yetkinlikler ve deneyimler üzerinde durduğum en önemli kriterler. Bunların ardından işinden heyecan duymak, işi yaşamak ve coşku içinde çalışmak geliyor. Ayrıca olaylara geniş bir açıdan bakabilmek de çok önemli. Yerleşmiş çizgilerin dışına çıkarak yaratıcı çözümler üretmeliler. Ekibe katılan kendisini ailenin bir üyesi olarak hissedebilmeli. Takım çalışmasına yatkın olmalı. Mahiyetindeki kişileri yetiştirmeli yani iyi bir eğitmen olmalı.” Çaycı, A takımında yer alan ekip üyelerinin öne çıkan özelliklerini ise şöyle anlatıyor: “Genel müdürümüz Sevgür Arslanpay, aramıza 34 yıl önce stajer bir mühendis olarak katıldı. Çalışkanlığı, disiplini, özverisi, hızlı adaptasyon özellikleriyle hiyerarşi merdivenlerini teker teker çıkarak genel müdürlüğe yükseldi. Şirkete yüksek bir aidiyet duygusuyla bağlılığı ve çok gelişmiş sorumluluk duygusuyla çalışanlarımız için mükemmel bir örnek. Mali işler genel müdür yardımcısı olan Ümit Uluçam, titiz, takipçi, şirket menfaatleri için yaratıcı çözümler üreten, finans çevresiyle iyi ilişkiler kuran özelliklere sahip. Ticari genel müdür yardımcımız Metin Yaraş, hızlı hareket eder, dinamiktir. Temsil kabiliyeti yüksek ve özverilidir. Teknik genel müdür yardımcımız Tolga Ediz’in aidiyet duygusu ve teknik kapasitesi yüksek. Sempatik ve samimi tavırlarıyla hem şirkette hem yurt içinde hem de yurt dışında sevilen bir üyemiz oldu.” 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz