Büyüme şampiyonları bu işi nasıl beceriyor?

Büyümesini uzun vadede sürdürebilen şirket sayısı çok azdır. Bunu başarabilenler ise rakiplerinden hem daha istikrarlı hem de daha inovasyoncu olanlardır.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme şampiyonları bu işi nasıl beceriyor?


Güvenilir bir müşteri tabanına sahiptirler.
Şampiyonların müşterileriyle olan ilişkileri de dikkat çekecek kadar istikrarlıdır ancak muhtemelen bunun sebebi müşterileri değiştikçe onların da kendilerini kademeli olarak stratejik anlamda değiştirmeleridir. 2011 yılında FactSet'in müşterilerini elinde tutma oranı yüzde 92'ydi. Analistler ayrıca hem Infosys'in hem de Cognizant'ın müşterilerini kolay kolay kaybetmediklerini de gözlemliyor. Cognizant yapılan son bir anket çalışmasında yüzde 90'lık bir müşteri memnuniyeti oranına ulaştığını bildirirken, In-fosys de bizimle yaptığı son söyleşide müşteri elde tutma oranının yüzde 95 olduğunu söylemişti. Her ne kadar buradaki bulgularımız çok yeterli olmasa da şampiyonların tedarikçileriyle olan ilişkilerine de bir dereceye kadar bu istikrar damgasını vuruyordu.

Üst düzey liderlikleri istikrarlıdır.
Listemizdeki 10 şirketin hepsinde de üst düzey yönetime içeriden yetişmiş yöneticiler gelmişti; yani ne beyaz atlı kurtarıcı şövalyeler ne de dışarıdan getirilmiş endüstri guruları vardı. Diğer araştırmacıların da yıllar boyunca edindikleri bulgularla tutarlı olmasına rağmen çok enteresandır ki bu CEO'ların ortak özellikleri hepsinin de düşük profilli olmalarıydı. Onlar saygı duyulan, önemli katkılarda bulundukları bilinen ve bir şekilde basında görünen ancak asla karizmatik (ya da narsist) olmayan liderlerdi. Şahsen tanışma onuruna sahip olduğumuz beş liderin hepsi de gösterişten uzak, saygılı ve özenli insanlardı.

ARAŞTIRMAMIZ
boyunca büyüme şampiyonlarının değerlerinin, kültürel normlarının, stratejilerinin, kapasitelerinin, müşteri ilişkilerinin ve liderliklerinin zaman içinde istikrarlı kalmayı başarabildiklerini öğrendik. Bu organizasyonlar kendi liderlerinin anlamlı sembolik eylemlerle desteklediği kurumsal değerlerine çok ciddi yatırımlar yapıyor. Ancak bu istikrar ortamında devasa boyutlarda deneyler ve inovas-yonlar yapmaktan da geri kalmıyorlar. Bizim çıkarsadığımız sonuca göre aşikar olan bu paradoks asla bir arıza değil ama bir özelliktir: Bu şirketlerin sürekli inovasyon yapmalarını ve düzenli büyümelerini sağlayan aslında bu istikrar ortamıdır. Hele bir de şeffaf değerlerle birleştiğinde bu ortam çalışanların deneyler yapmanın gerektirdiği riskleri alabilecek kadar kendilerine güvenmelerini de sağlıyor. Güçlü değerler sayesinde etik standartlar da kolaylıkla oluşturulabiliyor. Sürekli yapılan küçük değişikliklerle ise organizasyonun hantallaşmasının önüne geçiliyor. Yönetim devamlılığı sayesinde başarılı inovasyonlarda önemli bir faktör olduğu bilinen gayri resmi dahili ağların kurulması sağlanıyor. Sonuçta ise ortaya öngörülemeyen bir dünyada uzunca bir süre tutarlı neticeler alabilen üstün performanslı bir organizasyon çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz