Çok çalışırım ama dengeye dikkat edeceğim

16 yıllık bankacıya teklif yağıyor...

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çok çalışırım ama dengeye dikkat edeceğim
Ziya Akkurt, Türkiye'nin önde gelen bankacılarından... 6 Ocak 2012'deki istifasına kadar Akbank'ın genel müdürlüğünü yürütüyordu. Beklenmedik bir şekilde 16 yıllık bankasından istifa edince, gözler kendisine çevrildi. Çeşitli yorumlar yapıldı, gideceği banka ya da şirketlerle ilgili söylentiler çıktı. Ayrılmasından sonra ilk defa Capital'e konuşan Akkurt'un anlattıkları ve planları, konuşulanlardan çok farklı. Birkaç ay dinlendikten sonra kendisine gelen teklifleri değerlendireceğini, yine çok çalışmaya hazır olduğunu, ancak "iş ve özel yaşam dengesine" bu kez daha fazla önem vereceğini söylüyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden 1983 döneminde mezun olan Ziya Akkurt'un hedefinde hep bankacı olmak vardı. Okul sonrasını izleyen günlerde de bankacılığa olan ilgisini hiç kaybetmedi. İlk başvurduğu bankalardan biri de Akbank'tı. Ancak o günlerde tesadüfen Interbank'ın ilanı dikkatini çekti. Akbank eğitimi iş başında, Interbank ise işe başlamadan önce veriyordu. "O tarihte Akbank daha fazla para vermesine rağmen eğitimi tercih ettim" diyerek kariyerini çizmeye başladı. Kasım 1983'teki sınavdan 1 ay sonra Inter-bank'ta işe başladı. "Yönetici adaylığı eğitimi" oldukça yoğun ve ilginç geçiyordu. Üniversitede pazarlama eğitimi almıştı. Interbank'ta hem pazarlama hem de operasyonel konularla ilgili bilgiler de veriliyordu. Bankacılığa giriş yaptığı Interbank'ı, 1989 yılında BNP AK Dresdner'e geçişi izledi. Burada 1991'e kadar çalıştı ve sonra 2 yıllık Osmanlı Bankası deneyimi geldi. 2 yıllık dönemde Paribas adına Türkiye'de, Osmanlı Bankası adına da yurtdışı işlerini yürüttü. Osmanlı Bankası'nı Paris'te temsil eden ilk yönetici unvanını kazandı. Buradaki başarılı performansı, Ziya Akkurt'u Akbank'a taşıdı. 6 Ocak 2012 akşamı genel müdürlükten istifa ettiğinde, arkasında 16 yıllık Akbank deneyimi bırakmıştı. Önemli bir bankanın genel müdürünün istifası doğal olarak iş dünyasında büyük yankı uyandırdı, çeşitli spekülasyonlara neden oldu. O günden sonra konuşmayan Ziya Akkurt, sessizliğini Capital'e bozdu, ayrılma sürecini ve gelecek planlarını anlattı:

Capital: Akbank'tan ayrılmanız iş dünyası için sürpriz oldu. Gerçekten ani mi oldu, yoksa bize mi ani göründü? Neden ayrıldınız?
- Sonu belki biraz ani olmuş gibi olabilir, ama çok ani bir karar değildi. Sonuçta Akbank, 16 yıl emek verdiğim bir yer. Son 2,5 yıl da o kurumun genel müdürlüğünü yaptım. Bazen iş hayatında değişiklikler yapmak gerekiyor. Ben de bu çerçevede böyle bir karar aldım. Çünkü daha farklı bir kulvara girmek gerekiyordu. Genel müdür olarak görev yaptığım 2,5 yıllık sürede altyapıyla ilgili oldukça ciddi konuları çözdük. Bayağı ciddi yatırımlar yaptık. Bundan sonra Akbank, bence yoluna çok sağlam bir şekilde devam edecek bir hale geldi. Bütün bunları da tamamlayınca da gönül rahatlığı içinde ayrılma kararını uygulamaya koydum. Çok sorunsuz bir şekilde de ayrıldık. Bu tip bir pozisyondan çok kısa sürede ayrılamazsınız. Benim de bir profesyonel olarak sorumluluklarım vardı, onları yerine getirdim. Yapılması gereken bazı işler vardı, onları tamamladım. Bir de yılın sonunu beklemek gerekiyordu. Ondan sonra da kararımı yönetime açıkladım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz