KARDEŞ PAYI MÜMKÜN MÜ?

Aile şirketlerinde özellikle kardeşlerin yönetimdeki başarısının sırrı uyumda gizli… Uzmanlara göre en doğru görev dağılımını yapan ve birbirinin yetki alanına girmeden, egolarını devre dışı bırakan kardeş yöneticiler, şirketlerinin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Peki Türkiye’de kardeşler bunu nasıl başarıyor? Aile üyeleri görev paylaşımını nasıl yapıyor? Çatışmadan nasıl kaçınıyorlar? Aslında bu konuda her bir ailenin kendi kuralları devreye giriyor. Bazıları geleneklere bazıları aile anayasasına göre hareket ediyor.

12.02.2015 15:48:470
Paylaş Tweet Paylaş
KARDEŞ PAYI MÜMKÜN MÜ?
Disney’in başarısının en önemli unsuru, kurucu kardeşlerin arasındaki muhteşem uyumdu. Walt ve Roy Disney kardeşler yönetimi öyle adil paylaşmıştı ki birinin vizyonerliği diğerinin yaratıcılığıyla birleştiğinde dünyanın en başarılı ve ahenkli yönetilen şirketlerinden biri hayat buldu. Walt Disney hayal kurdu, ağabeyi Roy ise finansı yönetti. En önemlisi tüm bunları yaparken kimse birbirinin alanına müdahale etmedi. Aslında çoğu uzman, aile şirketlerinde başarının sırrının Disney’deki gibi doğru görev paylaşımıyla doğru orantılı olduğunu düşünüyor. Gerçekten de yönetimi paylaşan aile bireyleri, özellikle kardeşler arasındaki uyum şirketlerin geleceğini yakından etkiliyor. Bu uyumu yakalayamayan örnekler başarısız bir performans gösteriyor. Örneğin dünya gıda devi Kellogs’un başarısızlığının arkasında kardeş kavgası olduğu bilinen bir gerçek. Kellogs kardeşler, birbirleriyle doğru iletişim kurmakta zorlandı. Hatta Will ve John kardeşler en sonunda Corn Flakes ve gronala’yı kim keşfetti diye mahkemelik bile oldu. Peki bugün Türkiye’deki aile şirketlerinde kardeşlerin görev dağılımı nasıl yapılıyor? Birbirleriyle nasıl iletişim kuruyorlar ve bu durum şirketlerin performansına nasıl yansıyor? İşte yanıtlar…
KURALLAR BELLİ Mİ? Arıkan Grup’ta Arıkan Ailesi’nden 3 kişi yönetim kurulunda yer alıyor. Yönetime girecek aile üyelerinin görev tanımları belirlenirken önce yaş, ilgi alanları ve yeteneklerdeki farklılıklar göz önünde bulunduruluyor. “Biz her anını birlikte yaşayan, tüm heyecanını paylaşan bir aileyiz” diye Arıkan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan, “Bizimle birlikte çalışan arkadaşlarımızla da bunu paylaşmaya çalışıyoruz. Rutinlerimizi ise pazartesi ve cuma olmak üzere haftada iki gün olarak belirledik. Yoğun dönemlerimizde bu sayı çift haneli rakamlara ulaşabiliyor” diyor. Arıkan Grup Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Arıkan da kardeşler arasında iletişimi sıcak tutmanın çok kolay olduğunu söylüyor. Ancak yine de her anını dolu dolu yaşayan organizasyonda karışıklıklara neden olmaması için kuralları yazılı hale getirdiklerini açıklıyor. “Bunu yaparken kurallarımızı tüm çalışma arkadaşlarımızla paylaşıp fikirlerini aldık. Bunun bir sonucu olarak doğru ve hızlı karar alabilmemizi sağlayıp bizi hantallıktan uzak tutan bir yönetim yapısı oluşturduk” diye konuşuyor. 
İLGİ ALANLARINA GÖRE Elvan Grup’tan Hidayet Kadirğolu şirketi kardeşi Osman Kadiroğlu’yla birlikte yönetiyor. Görev tanımlarını daha önceki iş deneyimleri ve ilgi alanlarına göre belirleyen iki kardeşten Hidayet Kadiroğlu, pazarlama, satış, finans ve İK’dan sorumlu grup başkanlığını yürütüyor. Kardeşi Osman Kadiroğlu da yatırım ve üretimden sorumlu grup başkan yardHmcHlHIHndan sorumlu…Yaklaşık 15 yıldır böyle çalıştıklarını anlatan Hidayet Kadiroğlu, 2000’li yıllarda büyüyen yapılarına bağlı olarak danışmanlık hizmetleri almaya başladıklarını, şirketlerindeki görev tanımlarıını da buna göre oluşturduklarını söylüyor. Elvan’da yönetimin nasıl çalıştığına gelince… Profesyonellerin de katılımıyla gerçekleştirilen aylık icra toplantılarında iki kardeş de bir araya geliyor. Hidayet Kadiroğlu "Yeni dönem için 10 yıllık stratejik yol haritası hazırladık. Buna göre görevler, yürütecek kişiler ve takvimlar çok net olarak belirlenmiş durumda. Ancak 130 ülkeye ihracat yapıyoruz ve çok değişken faktörleri yönetebilmek, süreçleri sağlıklı yürütebilmek için kardeşimle sürekli irtibat halindeyiz. Aile şirketi olmanın avantajını kullanıp gerektiğinde çok kısa sürede bir araya geliyor ve hızlı kararlar alabiliyoruz" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz