Sınır ötesi düş kırıklığı

İş dünyasının sınır ötesinde aldığı “iş” dersleri...

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sınır ötesi düş kırıklığı
Büyük hayallerle gittiler. Her şey güzel olacak, çok iyi iş çıkaracaklardı. Sordular soruşturdular, uygun bir pazar olduğuna karar verdiler. Ancak evdeki hesap pazara uymadı, büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Her ülkenin kendine has kültürü, çalışma stili, kuralları vardı. Bu nedenle kimi ortağından kimi kanundan kimi ise bürokrasiden çekti. Bombalar altında kalan da oldu, çatışmaların ortasında kendini bulan da. İşte iş dünyasının sınır ötesinde aldığı “iş” dersleri...

RUSYA'DA HAYAT DERSİ
Yıldırım Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, 35 yıllık iş yaşamında iki pazarda büyük hayal kırıklığı yaşadı. Bunlardan ilki Rusya, diğeri ise Japonya. Yıldırım, bu hayal kırıklıklarını şöyle anlatıyor: “Rusya kömür pazarına 1992’de girmiştik. Yaptığımız iş, Rusya’da üretilen parça kömürlerin Türkiye’de ısıtma amaçlı kullanıma sunulmasıydı. Ortaklığımız1999’da başlamıştı. 4 yıl boyunca çalışmıştık. Zoru başarıp pazarı, 3,5 milyon tondan 7 milyon tona çıkarmıştık. Bu ortamda Rus ortaklarımız, ortaklığı tek taraflı bitirip tek başlarına çalışacaklarını söyledi. 4 yıllık emeğimizi hiçe saydılar. Bu, iş hayatımda Ruslardan almış olduğum en büyük dersti. Ruslarla iş ortaklığının çok zor olduğunu ve olacağını bu kötü tecrübeyle öğrenmiş oldum. Beklentimiz bu ortaklığı bölgede de sürdürmekti. Ticari bir kaybımız olmadı, fakat ilk etapta itibar kaybettik. Daha sonra aldığımız dersle şirketlerimizi tek kaynağa bağlı olmadan yönetmeyi öğrendik. Alternatif kaynakları Çin’de ve Güney Afrika’da yaratarak kömür pazarında daha güçlü bir konuma geldik. Hayal kırıklığı yaşadığımız ikinci pazar ise Japonya’dır. Japonya’daki paslanmaz çelik pazarına, Türkiye’de ürettiğimiz yüksek karbonlu ferro kromları satarken zorluklar yaşadık. Japonlar beklediğimizden çok daha yavaş karar alıyor ve çok tutucu davranıyorlar. Bugüne kadar böyle yavaş bir işleyiş içinde olmadığımız için çok zorlandık. Ama inatla Japonya’ya mal satmaya çalışıyoruz. Uzun vakit alacak ama sonuçta başaracağız. Kaliteyi yakaladık tek problem fiyat. Yakında fiyat konusunu da çözüp Japonları Türk malına alıştıracağız.”

AZERBAYCAN DENEYİMİ
Azerbaycan, Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt için iş yaşamındaki en büyük hayal kırıklığı oldu. Azerbaycan’ın ilk ihracata başladıkları ülkelerden biri olduğunu söyleyen Erkunt, başına gelenleri şöyle aktarıyor: “Yıl 2007 idi. Orada yaşayan bir Türk işadamının distribütörümüz olmasıyla yola çıktık. Uzun ve güzel bir yol olacağına inanmıştım. Ne de olsa kardeş Türk ülkelerinden birisiydi. Traktör alımını çoğunlukla Ziraat Bankası ve Ziraat Bakanlığı yapıyordu. Yani devlet eliyle ihale usulü alım yapılıyordu. 18 traktör ürettik ve Azerbaycan’a gönderdik. Ne yazık ki rüşvet müessesesinin çok yoğun işlediği bir ülkeymiş. Traktörlerimizi gümrükten geçirmekte bile sıkıntı yaşadık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz