Teknoloji, gelenek & fare

Bob Iger, 2005 yılında Disney'in CEO'su olduğunda kendisinden şüphe duyanları bir hayli utandırdı.

1 EYLÜL, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Teknoloji, gelenek & fare


Bir Facebook hesabınız var mı?
- Evet, ancak kendi adıma değil. Onu ailemle ve yakın dostlarımla haberleşmek için kullanıyorum. Bu arada, "Robert Iger" isimli posta kutumdaki e-postalarıma her gün muhakkak bakarım. Ve fırsatını buldukça da müşterilere cevap yazarım.

Onların size içerik yaratımında yardımcı olmalarına ne dersiniz?

- Yaratıcılığa bir komite yaklaşımı getirdiğinizde bunun genellikle işe yaramadığını öğrenmiş bulunuyorum. Bu bir insanın, bir fikir ya da yaratıcı bir yönelimle ilgili derin tutkusunu yok ediyor. Kitlelerin bir kütle yaratmasına izin vererek daha iyi bir yaratıcılık elde edilebileceğini zannetmiyorum. Bir sinema salonunda herkese filmin sonunu seçebilecekleri üç farklı senaryo sunan dijital sinemalar enteresan olabilir. Bu durumda senaristin kendisi senaryo dışı kalmış olur. Bu da cazibe artırıcı bir hileden başka bir şey değildir. Ve bana hiç uymaz.
Geçenlerde Şangay'da bir eğlence parkı için anlaşma imzaladınız. Bugün Çin, pek çok yatırımcının aklını başından alıyor.

Sizin deneyiminiz nasıldı?

Evet, Şangay Disneyland'ın kurulması için yapılan müzakerelerin geçmişi 10 yıldan uzun bir süreye dayanıyor. Burada "sabır" kelimesi pek çok yönüyle yeniden tanımlandı diyebilirim. Ancak bizim bu işin olması için o kadar sabırlı, sebatkar ve kararlı olmamızın nedeni, bunun fantastik bir fırsat, hatta belki de şirketimiz için uzun vadede en büyük imkan olacağına inanmamızdı. Bu fırsata gerçekten inanmamızda, Çin'in devasa nüfusu ile teknolojik gelişmelerden tutun da orta sınıfın kendisinin ve harcanabilir gelirinin artmasına kadar her şeyde gördüğümüz nefes kesici değişiklikler etkili oldu.

Çin damak tadına hitap etmek için ne gibi değişikliklere gideceksiniz?
- Kurabiye kalıbı gibi basmakalıp bir yaklaşım benimsemeyeceğiz. Kaliforniya'da 1955 yılında kurulmuş bir parkı alıp Pudong'un göbeğine oturtabilirsiniz. Kültürün homojenleştiğine inanmak baştan çıkartıcı olabilir, ancak bunun doğru olmadığına inanıyorum. Yerel kültürlerde, bilhassa Çin gibi yerlerde, saygı ve gururdan önemli hiçbir şey olamaz. Bu kısmen dünyanın geri kalanından gelen kültür istilası yüzündendir. Hepimizde kim olduğumuz ve nereden geldiğimizle ilgili kalıtsal bir gurur vardır. Bunun Şangay Disneyland'da vurgulanması ve ona saygı gösterilmesi gerekir. Kültürel emperyalizme karşı hiç de hoş gözle bakılmadığını düşünüyorum ve ben de ondan uzak duracağım.

Sanki işine aşık bir insan hissi veriyorsunuz...
- Bu muhteşem bir iş. Biz eğlendiririz. Disneyland'da büyükbabaları, büyükanneleri, ebeveynleri ve çocukları hep bir arada eğlenirken görmek gibisi yoktur. Ayrıca böylesi bir mirası olan şirketi yönetmek de çok eğlenceli. Dis-ney'in insanların kalbinde aldığı yer bambaşka ve bu benim çok takdir ettiğim bir özellik. Bu muazzam markaya kahyalık yapmak gerçekten çok büyük bir sorumluluk istiyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.