Tolerans kuralları

Öyle davranışlar var ki CEO ve patronlar bunlara asla tolerans göstermiyor. Kimi dedikoduya, kimi ‘Ben demiştim’ demekten hoşlanan pesimistlere, kimi ise sürekli kendini övenlere dayanamıyor. Kibirli tavırlar ve yalan ise patronların tahammül etmedikleri konular arasında ilk sırada. Birçok lider dürüstlükten uzak ve sorumluluktan kaçan kişilere karşı “sıfır tolerans” gösteriyor. Hata yapmak ise onlar için sanıldığı kadar affedilmez değil. Hatta birçoğu, ders alındığı sürece hatalara karşı toleranslı olduğunu belirtiyor.

22.09.2015 12:50:010
Paylaş Tweet Paylaş
Tolerans kuralları
 
STATÜKOCULARA DAYANAMIYOR
 Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, değişime ve yeniliklere karşı direnç gösterenlere dayanamıyor. “İş hayatında bir sorun ya da yeni bir fikirle ilgili olarak ‘Ama bu olmaz ki, mümkün değil’ sözlerini kabul edemiyorum” diyen Bozkurt, zaman planlamasını iyi yapılmamasına da tahammül etmiyor. Bozkurt’un iş hayatında tolerans göstermediğini belirttiği diğer konular ise şöyle: “Yeniliklere açık olmayan, değişime direnen insanlarla çalışırken zorlanıyorum. Ayrıca beraber çalıştığım ekiplerin zamanlarını iyi planlamalarını ve işi zamanında bitirmelerini bekliyorum. Yapılmasına karar verilen işlerin ‘Daha vakit var’ diyerek son güne bırakılmasına da tahammülüm yok. Çünkü son güne bırakmak ortaya çıkan işin kalitesini olumsuz etkiliyor.” Bozkurt, bu davranışlara neden tolerans göstermediğini ise şu sözlerle özetliyor: “Hangi sektör, hangi iş kolunda olursak olalım, yaptığımız işlerde her zaman insana dokunuyoruz. Kendi sektörümüzdeki dinamizm içinde birden çok konuya odaklanmak zorunda kalıyorsunuz. Zamanı iyi planlayamazsanız, çalışma hayatında kontrolünüzü kaybedersiniz ve oyun dışında kalırsınız. Değişime açık olmazsanız, müşterilerinizin beklentilerini karşılayamazsınız. ‘Bu iş böyle olmaz, mümkün değil’ derseniz, hiçbir zaman yeni bir yol bulamazsınız, fark yaratamazsınız. Farklılaşamadığınız zaman başarılı olmanız, katma değer yaratmanız imkansız.” YALANA GEÇİT YOK!
 Yalan ise tüm CEO ve patronların asla tolerans göstermediği davranışlar arasında ilk sıralarda. Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, böyle düşünen patronlardan… “İş hayatında özellikle yalan söylenmesine, dürüst ve şeffaf olunmamasına asla tahammül edemem” diyen Turan, bunun yanı sıra ciddiyetsizlik ve disiplinsizlikten de hoşlanmıyor. Turan, iş yaşamında kabul etmediği davranışları ve bu tavırlarla karşılaştığında neler yaptığını şöyle anlatıyor: “İnsan yaşamı aile, iş ve sosyal yaşam alanlarıyla bir bütündür. Bu alanlarda yaşanan değişimler ve sorunlar psikolojimizi etkileyebilir. Ancak iş hayatı, duygusallık ve disiplinsizlik kaldırmayan bir profesyonellik ister. O nedenle iş hayatında gayri ciddi davranışlar ve disiplinsizlikten hoşlanmam. Örneğin toplantı esnasında başka şeylerle uğraşılmasından çok rahatsız olurum. Bunların yanı sıra işle ilgili herhangi bir talebe hızlı geri dönüş alınmaması, ‘Zamanım yok, yoğunum’ şeklinde serzenişler yapılması da uygun bulmadığım davranışlardır. Detaylarda boğulup bütünü kaçıran, risk almadan başarı isteyen davranışları da uygun bulmam.” Orhan Turan, sözlerine şöyle devam ediyor: “İş hayatımda bugüne kadar her zaman büyük bir kararlılık, azim ve güçle çalıştım. Dürüstlükten asla vazgeçmedim. Sevgi, tecrübe ve zenginliğin paylaştıkça çoğalacağına inanıyorum. O nedenle çalışanlarımla her zaman yakın temasta olurum. Onları dinlerim, yeri geldiğinde uyarır, teşvik eder, yönlendiririm. Şirketimizde her zaman bu kültürü aşıladım. Bugün bu değerlere sahip, sorumsuzluktan uzak, dürüst ve şeffaf kişilerle yola devam ediyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz