Uzun sürenin sırrı nerede

Çinli filozof Konfüçyüs’un, “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız” sözü unutulmazdır...

24.04.2017 11:24:280
Paylaş Tweet Paylaş
Uzun sürenin sırrı nerede
ÖNCELİKLERİ YENİ KUŞAK!
Uzun yıllardır aynı koltukta oturan CEO’ların bıkmadan görevlerine devam ederken, en önemli motivasyonları çoğu zaman ne kâr ne ciro ne de ürettikleri ürün oluyor. İkinci evleri olarak gördükleri şirketlerinde gelecek nesilleri yetiştirmek ve onlara koçluk yapmak konusunda bitmek tükenmez arzu duyuyorlar. Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur da “Bizim eserimiz ne kâr, ne ürün, ne de kişiler. Bizim eserimiz Borusan’ın kendisi. Uzun yıllar aynı görevde bulunurken ana motivasyonum çok harika bir şirket bırakmak oluyor” diyor. Uğur, işin yumuşak kısmı dediği gelecek kuşağı, özellikle de yöneticileri yetiştirmenin kendisini son dönemde en çok heyecanlandıran konuların başında geldiğini belirtiyor. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young da şirkette büyük bir grubu ve coğrafyayı yönettiğini belirterek “Şirketimizin geleceğini güvenceye almak için gelecek nesilleri yetiştirmek ve onlara koçluk yapmak gibi bir misyonumun olduğuna inanıyorum. Bunu da yerine getirmeye çalışıyorum” diyor.

DENEYİMİN AVANTAJI FAZLA
Aynı şirkette uzun yıllar görev yapmanın sektörü ve şirketi tanımaktan, müşterilerle uzun dönemli ilişkiler kurmaya en önemlisi de şirket hafızına sahip olmaya kadar çok sayıda artısı bulunuyor. Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi de uzun yıllardır aynı şirkette CEO’luk yapmanın en önemli avantajının A’dan Z’ye kadar kurumu tanımak olduğunu belirtiyor. Mizrahi, uzun süreli CEO’ların avantajını özetlerken uyarısını şöyle yapıyor: “Şirketin kötü günlerine iyi günlerine de tanık olursun, edindiğin deneyimlerinle hangi virajı hangi manevrayla alacağın konusunda ustalaşırsın. Ancak tek bir şartla! Sürekli gelişimi, sürekli öğrenmeyi ihmal etmeden, işinin uzmanlarını dinlemelisin. Ayrıca delegasyonu doğru adreslere yönlendirerek ve en önemlisi nerede ‘evet’, nerede ‘hayır’ diyeceğini bilerek bunları yapmalısın.” Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil de uzun yıllar aynı yerde çalışmanın en önemli avantajının şirket hafızasına sahip olmak olduğunu belirtiyor. İdil, “30 yıldır faaliyet gösteren bir şirketin 26 yılına şahidim. Kendimi tanıdığım kadar iyi Hayat Kimya’yı tanıyorum. Şirketin işleyiş mekanizmasından ruhuna, güçlü yanlarından zayıf yanlarına her şeyi bildiğim için alınacak aksiyonların sonuçlarını da daha rahat kestirebiliyorum. Bu, hem benim hem de Hayat Kimya için oldukça önemli bir avantaj” diyor.

“HER GÜN İŞE YENİDEN BAŞLIYORUM”
AGAH UĞUR AYHAN YAVRUCU ALARKO HOLDİNG GENEL KOORDİNATÖRÜ
ŞİRKET KÜLTÜRÜ ÖNEMLİ

1994’ten beri Alarko’nun genel koordinatörüyüm. 23 yıldır aynı holdingde genel koordinatör olarak devam etmemi şirketin kültürüne bağlıyorum.
5 YIL SINIRI
Alarko’da 5 yıla kadar belli bir sirkülasyon oluyor. 5 yılı geçtikten sonra bizde pek ayrılan olmaz. Bugün benimle çalışanların büyük bir kısmı 25-30, hatta 40 yıllık insanlardan oluşuyor.
MOTİVASYON SIRRI
Her gün yeni baştan şirkete girdiğimi düşünerek motivasyonumu sağlıyorum. Şirketi büyütebilmek, geliştirebilmek ve her gün daha fazla insana iş sağlayabilmek en büyük motivasyon kaynağım.
HEP ŞİRKET ÖN PLANDA
Bir noktadan sonra insanın kendi kişisel kaygılarından öte şirketin çıkarları öne çıkıyor. Şirketi ön plana almak ve bulunduğu yerden daha ileriye götürebilmek en önemli motivasyonum oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz