Uzun sürenin sırrı nerede

Çinli filozof Konfüçyüs’un, “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız” sözü unutulmazdır...

24.04.2017 11:24:280
Paylaş Tweet Paylaş
Uzun sürenin sırrı nerede
Ayçe Tarcan Aksakal
aaksakal@capital.com.tr


En büyük 100 şirketin 16’sının CEO’su 10 yıldan uzun süredir aynı görevi yapıyor. Uzun yıllar aynı görevde kalan CEO’ların sırrı yönetim başarısının yanı sıra aidiyet ve güven duygusunda gizli. Şirketin büyüklüğü, performansı, kurumsallaşma düzeyi de CEO’nun görev süresini uzatıyor. Yıllara meydan okuyan CEO’lar işi kendilerinin gibi sahiplenip hissedarla iyi ilişkiler kuruyor. Şirketi büyütmek, yenilikçi ve vizyoner olmak da uzun ömürlü liderlerin en önemli ortak özellikleri arasında. Motivasyonlarını ise “ikinci evleri” olarak gördükleri şirketlerini geleceğe taşıyarak sağlıyorlar.

Çinli filozof Konfüçyüs’un, “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız” sözü unutulmazdır. İşini sevenler için çalışma süresinin öneminin altını çizen bu sözün arkasından giden çok sayıda iş insanı var. Bunların başında 10 yıl ve daha uzun zamandır aynı şirketi yöneten CEO’lar geliyor. Bugün 73 yaşında olan Hayrettin Çaycı, 38’inde CEO’su olduğu Sarkuysan’ı 35 yıldır kesintisiz yönetiyor. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil de tam 27 yıldır aynı koltukta. Borusan Holding ile özdeşleşen Agah Uğur da tam 16 yıldır aynı grubun CEO’su olarak görev yapıyor. 44 yaşında CEO olan Uğur’un gelecek planları arasında emekli olup inzivaya çekilmek yok. Uğur, Borusan’ı gelecek kuşaklara taşımak için daha yapılacak çok işi olduğunu söylüyor. Uzun yıllardır aynı şirkette CEO’luk yapan “şanslı” isimler arasında sadece yerel yöneticiler yok. BSH ve Bosch’un Türkiye CEO’ları da aynı koltuk rekortmeni CEO’lar arasında yer alıyor. İkisi de 3 yıllık kontratlarla çalışan expat yöneticilerden farklı bir profil çiziyor. BSH Türkiye’nin CEO’su Norbert Klein 15,Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young 16 yıldır aynı görevde. Capital500’de ise en büyük 100 şirketin 16’sının CEO’su 10 yıl ve üzeri zamandır aynı görevdeki yöneticilerden oluşuyor. Yıllara meydan okuyan uzun ömürlü CEO’ların en büyük motivasyon kaynağı ise yüksek aidiyet duyguları oluyor. Hemen hepsi şirketlerini “ikinci evleri” olarak görüyor ve kendilerinden önce şirketlerini düşünüyorlar.

ASLINDA SİRKÜLASYON ARTTI
Strategy&’in en son yayınlanan CEO Success Araştırması’na göre 2015’te dünyanın halka açık en büyük 2 bin 500 şirketi içinde CEO değişimi rekor kırdı. 2 bin 500 şirketin 425’inin CEO’su değişti. Türkiye’de de son bir yılda CEO cephesinde hızlı bir değişim dikkati çekiyor. Bu dönemde Capital500’deki en büyük ilk 100 şirketin 24’ünün CEO’su değişirken, ortalama görev süreleri 5 yılın altına düştü. Hızlı CEO sirkülasyonunu büyük holdingleri de etkisine aldı. Türkiye’nin en büyük holdingi Koç Topluluğu’nda CEO’nun ortalama görev süresi 3,5 yıla gerilerken Sabancı Holding’de bu süre 4,5 yıl oldu. En hızlı CEO değiştiren büyük holding ve şirketler arasında sanılanın aksine küçük şirketler değil büyük gruplar var. Tofaş, Ford Otosan, Türk Telekom, CarrefourSA gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerinde CEO’lar ortalama 2,5-3 yıl aynı görevde kalıyor. Banka genel müdürleri arasında ise Denizbank’ın 20 yıllık genel müdürü Hakan Ateş dışında uzun süre aynı koltukta görev yapan CEO bulmak neredeyse imkansız. Büyük banka genel müdürlerinin ortalama görev süreleri 2,5-3 yıl arasında değişiyor.

ÖMÜR 5 YILIN ALTINDA!
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de CEO’ların görev süreleri azalıyor. Uzmanlar bu durumu hissedarların artan talebine bağlıyor. Şirketlerin kötü performans göstermesi de CEO’ların kısa sürede işinden ayrılmasına neden oluyor. Türkiye’de de benzer bir durum hakim… Araştırmalar da genel müdür ve CEO’ların görev süresinin 5 yılın altında olduğunu gösteriyor. Ergene Consulting & HGA Türkiye Başkanı Murat Ergene, bugün 5 yıldan fazla süredir görev yapan CEO’ların uzun süreli olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Egon Zehnder Türkiye Yönetici Ortağı Murat Yeşildere de dünyada ve Türkiye’de CEO’ların değişiminin hızlandığını belirtiyor. Bunun sonucunda da görev süreleri her yıl biraz daha kısalıyor. CEO’luk koltuğunda 5 yılı deviren profesyonel yöneticilere ise kurumsallaşmaya önem veren köklü aile şirketlerinde rastlanıyor. Yaptığımız araştırmaya göre, Capital500 listesindeki ilk 100 şirketin içinde 10 yıl ve daha uzun zamandır aynı görevde bulunan 16 CEO var. En büyük ilk 10 şirkette ise 10 yıl ve daha fazla süredir aynı görevde olan CEO yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz