Uzun sürenin sırrı nerede

Çinli filozof Konfüçyüs’un, “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız” sözü unutulmazdır...

24.04.2017 11:24:280
Paylaş Tweet Paylaş
Uzun sürenin sırrı nerede
“İŞİM İKİNCİ EVİM OLDU”
ORHAN İDİL / HAYAT KİMYA GENEL KOORDİNATÖRÜ
“GÖNÜL BAĞIM VAR”

Hayat Kimya’yla aramızda dile kolay 27 yıllık gönül bağı var. Gruba 1990’da katıldığımda, Hayat Kimya ev bakım kategorisine Bingo ile adım atalı 3 yıl olmuştu. Bingo’dan sonra Molfix, Molped, Papia gibi bugün milyonlarca eve giren markalarımızın doğuşunda rol aldım, onların markalaşma başarılarına şahit oldum.
“ŞANSLIYIM”

Sevmeden yaptığınız işe bir gün bile katlanmak eziyet olur. Bu konuda şanslı bir insanım, sevdiğim işi yapıyorum. Daha şanslı olduğum nokta ise sevdiğim işi, sevdiğim yerde, sevdiğim insanlarla omuz omuza yürütüyor olmam.
“AİDİYETİM YÜKSEK”
Verimli çalışabilmek için çalıştığınız yere kendinizi ait hissetmeniz ve orada olmaktan mutlu olmanız şart. Ailemden daha çok iş arkadaşlarımla vakit geçirdiğim zamanlar oluyor. Bu anlamda Hayat Kimya için ‘ikinci evim’ demek yanlış olmaz.
NE MOTİVE EDİYOR?
Global markalarımızın gücünü artırmak için var gücüyle çalışan bir ekibin parçası olmak beni motive ediyor. Türkiye’den doğan markalarımızın globalleşmesi için azim ve tutkuyla işime devam ediyorum.

NORBERT KLEIN BSH TÜRKİYE, ORTADOĞU, AFRİKA VE BDT BÖLGE BAŞKANI
“ANA MOTİVASYONUM AİDİYET DUYGUSU”
15 YILDIR AYNI GÖREVDE

BSH Türkiye’de 2002’den bu yana CEO’luk görevimi yürütüyorum. Türkiye’de beyaz eşya sektörünün önünün açık olması, işlerimizin sürekli büyüme grafiği izlemesi, 3 yıl önce 1,9 milyar kişinin yaşadığı ve 87 ülkenin bulunduğu Afrika’dan Rusya’ya uzanan geniş bir coğrafyanın yönetimini üstlenmiş olmam bana heyecan ve motivasyon veriyor.
“BAŞARI SÜREYİ UZATTI”
BSH’ye duyduğum bağlılık ve elde ettiğimiz başarılar da uzun yıllar aynı görevimi devam ettirmemi sağladı. Ayrıca bölgede önemli bir merkez haline geldik. Yönettiğim bölgenin toplam cirosu 1,6 milyar Euro düzeyinde. “İKİNCİ EVİMİZ”
Uzun yıllardır aynı şirkette çalışmak öncelikle büyük bir aidiyet duygusu yaşatıyor. Burayı artık ikinci eviniz gibi görüyorsunuz. Bu da başlı başına bir motivasyon kaynağı…
“SEZGİLERİMİZ ÖN PLANDA”
Uzun yıllar aynı şirkette çalışınca şirketin dinamiklerini çok iyi biliyorsunuz. Böylece bir işe başlamadan önce karşılaşılacak zorlukları ve durumları tahmin etmeniz kolaylaşıyor. Uzun yıllar aynı bünyede çalıştığınızda doğru kararları sadece mantığınızla veya bilginizle değil, sezgilerinizle de alabilecek hale geliyorsunuz. 

“20 YIL 2 YIL GİBİ GELİYOR”
VEDAT AYDIN/ ZORLU TEKSTİL GRUBU BAŞKANI
BÜYÜYEN ŞİRKET

20 yıl aynı koltukta oturmak genelde hiç iyi değil! Ancak gelişen ve büyüyen ve değişim konusunda aktif bir şirketteyseniz 20 yıl 2 yıl gibi gelebilir. Şansım kuvvetli, sürekli gelişen ve geleceğe yatırım yapan bir grupta olmam oldu.
“UYARI MEKANİZMAM VAR”
Kişisel olarak da aynı işleri aynı şekilde yapmaya başlayınca kendi kendime uyarı mekanizmam var. Kendime “Vedat, konfor alanına giriyorsun, kendini tekrar ediyorsun. Aman dikkat” diyorum.
“DEĞİŞİM YAPMAK LAZIM”
Şirketimiz son 20 yılda çok değişti! Ürünlerimizin yüzde 35’i, müşterilerimizin yüzde 40’ı aynı. Giyimlik kumaş, stor perde, halı gibi hiç olmadığımız sektörlere girdik ve bütün bu değişikliklere ilave son 20 yılda 4 defa organizasyonumuzu yeniledik. Özetle 20 yıl bana 4-5 yıl gibi geliyor! Değişimin öncülüğü yapmazsanız 7-8 yıldan fazla aynı koltukta oturmanız hem size hem şirkete faydalı değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz