Veliahta son nasihat

Aile şirketlerinde yönetim nesilden nesle aktarılırken sadece maddi sorumluluklar değil tecrübeler de transfer ediliyor.

31.05.2017 11:52:280
Paylaş Tweet Paylaş
Veliahta son nasihat
“BABAM BANA ‘YÜRÜME KOŞ’ DEDİ”
SEDAT ÖZGÜR / KALE ENDÜSTRİ HOLDİNG YK BAŞKANI
ZORLU YOL

Güvenlikle ilgili her alanda entegre ürünler ve hizmetler sunan, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli global markalarından biri olan Kale Kilit’in yolculuğu, 1953 yılında İstanbul Tahtakale’deki bir atölyede başladı. Karyola borusu ve gazocağı üreterek iş hayatına başlayan Onursal Başkanımız babam Sadık Özgür’ün bu kendi halindeki atölyesi, bugün dünyanın dört bir yanında yüzden fazla ülkeye kilit ihraç eden uluslararası bir marka olarak yoluna devam ediyor.
BAŞARI ÖYKÜSÜ
Babamın yazdığı bu muhteşem başarı öyküsü, bize her şeyden önce cesareti ve inancı öğretti. Babam bize koşullar ne olursa olsun değişime olan inancını yitirmemeyi öğretti. Cesur adımlar atmaktan çekinmemem ve hedef belirlemem gerektiğini biliyorum. Çalışanlarımızla bir aile olmamız ve dayanışma içinde olmamız gerektiğini öğretti. ‘Kale’ markası, ‘güven’ ile eşdeğer bir marka, her zaman güvenilir ve dürüst olmam gerektiğini öğretti. Bunun için de ‘kalite’ her zaman önceliğimiz oldu.
SINIRLARI AŞ!
Babam Tahtakale’de o küçük dükkânı kurduğunda bile sınırları aşan hayallere sahipti. Bu hayallerle hiç durmaksızın koşturdu, kimse gitmezken İran’a, başka birçok ülkeye gidip ihracat atağımızı başlattı. Bayrağı bana devrederken de Kale markasını her zaman daha ileriye taşımam gerektiğini öğütledi. Tıpkı babam gibi ben de hiç durmadan yürümem değil, koşmam gerektiğini biliyorum. Kale’yi, babamdan aldığım inovatif bakış açısıyla, değişime olan inancımla, yeni ihracat pazarlarında büyütmeye devam ediyorum.”

MURAT GİGİN / TEKFEN HOLDİNG YKB
“ALİ NİHAT GÖKYİĞİT’İN NASİHATLARI BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
“ALİ NİHAT GÖKYİĞİT’İN NASİHATLARI BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”“ALİ NİHAT GÖKYİĞİT’İN NASİHATLARI BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
ÖNEMLİ EMANET

“Geçtiğimiz yıl 60’ıncı yaşını kutlayan grubumuzun bayrağını yönetim kurulu başkanı olarak devraldığımda, Tekfen’in neredeyse 40 yıllık bir çalışanı olarak, benim hayata ve işe bakışımda kurucuların değerleri ve hayata, işe yaklaşımları ile zaten şekillenmişti. En önemli sorumluluğumun ‘emanet’ edilen itibar sermayesini yaşatmak ve yüceltmek olduğunun bilincindeydim.
DİNLEMEYİ BİL
Bu anlamlı görevi layıkıyla yerine getirebilmek için kişisel ve mesleki birikimimin yanı sıra görevi kendisinden aldığım Sayın Ali Nihat Gökyiğit’in nasihatlarının benim için ayrı bir önemi var. Yıllardır mütevazılığı destur edinmiş ve bilgiye olan saygısını daima korumuş olan Nihat Bey’in benim için ilk nasihati ‘Mütecavizkâr olma, dinlemeyi bil, dinlediğini duy’ ile ‘Mütevazı ol; meyvesi olan ağacın dalları yere yakındır’ oldu.
AHLAKLI OL
Sevdiğim bir başka öğüdü ise ‘Elinden gelenin en iyisini yap, gayretini esirgeme, politikadan uzak dur ama ülken için, şirket çalışanlarının refahı, iyiliği için çalış, ahlaklı ol, inançlı ol.’ Ne Nihat Bey, ne diğer ortakları Feyyaz Berker ya da rahmetle andığım Necati Akçağlılar kendilerini sadece işleriyle sınırlayan insanlar asla olmadılar. Üyesi oldukları ya da kurdukları vakıf, dernek ve mesleki kuruluş üyelikleri ile ülkelerine hizmeti ön planda tuttular. O sebeple ‘Genç neslin eğitimi, sosyal ve çevre konularında sorumlulukların olduğunu unutma’ sözü Nihat Bey’in benimsediğim diğer öğütlerinden.
HAK YEME
Kendimize koyduğumuz hedeflere ulaşmak kadar, bu hedefe nasıl ulaştığınız da önemli. Bu konuda da yine, iş hayatına atıldığı günden bugünlere hiç kimseyi kırmamaya özen göstererek, hak yemeden gelen Nihat Bey’i, Feyyaz Bey’i örnek, bu yaklaşımlarını ise destur edindim: ‘Her konunun iki tarafı var; iki tarafı da dinlemeden karar verme, peşin hükümlü olma. Hukuki ihtilaftan uzak dur; en kötü uzlaşma bile hukuki sürecin karşılıklı yapacağı yıpranmadan evladır.’’ 

“BABAMIN EN DEĞERLİ MİRASI NASİHATLERİ”
ZEKİ KONUKOĞLU / SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
TARTIYA DİKKAT

“Rahmetli babam; “Dedenizden bana büyük bir servet kalmadı ancak, çok iyi bir iş kültürü, iş ahlakı kaldı” derdi. “Dedenizden hayatım boyunca bir tokat yedim. Kumaş ölçerken enseme aniden bir tokat geldi. Neye uğradığımı bilemedim. ‘Kumaşı ölçerken neden sündürüyorsun’ diye bağırdı. Aslında sündürmüyordum ama anladım ki bu işlerde daha dikkatli olmam lazım. O gün bugün ölçüye, tartıya, hakka, hukuka azami dikkat gösteririz.
DOĞRU YIKILMAZ
Babamız dedemizden öğrendiklerine kendi tecrübelerini de ekleyince bize hem büyük bir varlık hem de geniş bir sanayi ve iş anlayışı bırakmıştır. Babam “İşin hilesi dürüstlüktür” derdi. “İnsan niçin hile yapar, daha fazla kazanmak için. Daha fazla kazanmak için de dürüst olmak, zikzaklı yollarda dolaşmamak gerekiyor” diye bu sözünü açıklardı. Doğru sallanır ama yıkılmaz. Ticarette, sanayide sürdürülebilir politikalar ve iş disiplini şarttır. Yalana dolana yer yoktur. Uzun soluklu koşmak istiyorsan, dürüstlük şarttır.
YENİLİKÇİ OL
Babamız ne yaparsa, birinci sınıf yapardı. Kimsede olmayan kumaşı, modeli yapar, kimsede olamayan makineleri almaya, mallarını herkesten daha nazlı ve daha farklı fiyata satardı. Her zaman yenilikler peşinde koşar, teknolojiye yatırım yapardı. ‘Müessesesini yenilemeyeni, müessesesi yeniler’derdi. Teknolojiye, yeniliğe ve farklı olmaya çok önem verirdi. Her zaman daha iyisini yapmanın gayreti içinde oldu. Farkında olalım ya da olmayalım, bu kültürde yetişen bizler de büyüklerimizden çok şey öğrendik.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz