Yatırıma dönüştürme liderleri

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. İş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koyduk.

30.03.2014 14:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırıma dönüştürme liderleri

İDEAL ORAN VAR MI?
Gelirin yatırıma dönüşmesinde ideal bir oran belirlemek çok zor. Piyasa koşulları ve yapmak istediğiniz yatırımın konjonktürel durumu çok önemli. Hatta grup olarak yatırımlarımızın büyüklüğüne karar vermede baktığımız kriter kârlılıktaki büyüme. Kârlılıktaki değişim şirketler için yatırımın zamanı ve büyüklüğünde daha önemli rol oynuyor. Bu bağlamda Türkiye'deki sektörel kârlılık oranlarına bakınca bu oranın yıllık bazda yatırıma dönüşmesi daha sağlıklı bir hedef büyüme oluyor. Türkiye için yüzde 10-12 ideal bir oran diyebilirim.

SEKTÖRÜN YATIRIM LİDERİ
Yatırım planlarımız ekseriyetle kapasite artışı ve ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik. Elbette oransal olarak düşük olmakla beraber iyileştirme ve verimlilik artışı sağlayan projeler için de yatırım yapıyoruz. Bulunduğumuz sektörlerde son 10 yılda en çok yatırım yapan grubuz. Ağaç ürünlerinde sektörel ortalama yüzde 6-7 düzeyinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz