Yatırıma dönüştürme liderleri

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. İş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koyduk.

30.03.2014 14:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırıma dönüştürme liderleri
İstikrarlı bir büyüme ve kârlılık için şirketlerin her yıl gelirlerinin ne kadarını yatırıma aktarması gerekiyor? Hangi sektörler yatırıma daha çok ihtiyaç duyuyor? Sektörlere göre gelirin yatırıma dönüşmesinde ideal oran nedir? Capital, büyüme sürecindeki şirketler açısından kritik önem taşıyan bu konuyu araştırdı.

Türk Telekom’dan Vestel’e, Petkim’den Turkcell Superonline’a farklı sektörlerden şirketlerin ideal yatırım oranlarını ortaya koydu. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Capital’e yaptığı açıklamada, son 2 yılda 1,5 milyar TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini söylemiş ve eklemişti: “Sektörümüzde gelirin ne kadarının yatırıma dönüştüğü çok önemli bir kriter.

Telekom sektöründe bu oran Avrupa’da ortalama yüzde 10-15 bandında. Bizde ise yüzde 20-25 bandında ve 3 yıldır bu şekilde devam ediyor. Geçmiş yıllarda geliri Avea’nın 3 katı olan operatörlerle aynı yatırımı yaptık. Bu rakamlar aslında bizim geleceğe yatırım yaptığımızı gösteriyor.”

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Akdemir, yalnız değil. Onun gibi gelirin ne kadarının yatırıma dönüştüğünü çok önemseyen pek iş insanı var. Bunlardan biri de Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul. Kasım ayında gerçekleşen CEO Club toplantısında 2014 planlarını açıklayan Kurtul, 2014 yılında yaklaşık 2 milyar dolar yatırım planladıklarını açıkladı: “Grup olarak gelirimizin yüzde 20’sini yatırıma ayırıyoruz. Bu tempomuzu 2014 yılında da devam ettireceğiz. Özellikle de enerji sektörüne büyük yatırım yapacağız.”

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. Capital, iş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz