Yatırıma dönüştürme liderleri

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. İş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koyduk.

30.03.2014 14:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırıma dönüştürme liderleri

İDEAL ORAN NEDİR?
İstikrarlı bir büyüme ve kârlılık için şirketlerin her yıl yapması gereken “ideal yatırım oranını” ortaya koyan bir formül yok. Ancak, gerçekleşen yatırımlar ve şirketlerin yatırım hedefleri, bazı istisnalar haricinde ortalama oranlara ulaşmayı mümkün kılıyor. Bunun yanı sıra şirketlerden alınan verilerden de bir ortalama hesaplamak mümkün...

EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Bülent Ozan, Türkiye’de holdinglerin en az ülke ekonomisi kadar büyümeyi hedeflediklerini ve yatırım gerçekleşmelerinin de bu tespiti doğruladığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Türk holdingleri ortalama olarak cirolarının yüzde 3-4 kadarını yatırıma döndürmeye çalışıyor. Bu oranlar Türkiye'nin hedeflediği ve gerçekleştirdiği büyüme oranlarıyla uyumlu.”

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Tolga Yaveroğlu, oranın çevresel faktörlere göre değişeceğini savunuyor: “Şirketlerin faaliyet gösterdikleri pazarların ve sektörlerin dinamikleri, rekabet yapısı, yeni teknolojiler, finansal kaynakların erişilebilirliği, regülasyonlar, ekonomik döngüler gibi faktörler yatırım miktarını belirliyor.

Ayrıca şirket hissedarlarının ve yönetimin büyüme hedefleriyle birlikle sahip oldukları finansal kaynaklar ve bekledikleri getiri oranları da yatırım miktarını değiştiriyor.” Ozan, gelirin ne kadarının yatırıma dönüştüğünün önemli bir rasyo olduğunu, ancak genel makroekonomik ortama bağlı olarak değişebildiğini söylüyor.

TELEKOM ÖNE ÇIKIYOR
Türkiye’nin önde gelen sektörleri arasında telekom yatırım şampiyonu olarak dikkat çekiyor. Rekabetin ve teknolojideki değişimin etkilediği bu sektördeki şirketler, gelirlerinin en az yüzde 15’ini yatırıma çeviriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz