Yatırıma dönüştürme liderleri

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. İş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koyduk.

30.03.2014 14:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırıma dönüştürme liderleri

Gelirlerin yatırıma dönüşme oranı internet servis sağlayıcıları, GSM ve tüm telekom sektörü için oldukça önemli. Sektör için gelirlerin yatırıma dönüşmesi konusunda ideal bir oran yok. Ancak, Analysis Mason kaynaklı çalışmalara göre bazı Avrupa ülkelerinde yüksek pazar payına sahip şirketlerin yatırımlarının gelire oranı ortalama yüzde 15.

Araştırmamıza katılan şirketler arasında 2013’te en yüksek orana ulaşan şirketin Turkcell Superonline olduğu görülüyor. 2013 yılının ilk 9 ayında gelirlerinin yüzde 34’ünü yatırıma dönüştüren şirket, son 5 yılda toplam 2 milyar TL’lik yatırım yaptı. Genel müdür Murat Erkan, bu rakamda en büyük payın fiber yatırımlara ait olduğunu söylüyor.

Türk Telekom, sektörün lider grubu olarak sabit geniş bantta ve mobilde yeni teknolojilerin gerektirdiği büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Türk Telekom Grup Finans Başkanı Mustafa Uysal, bu nedenle yatırım oranının çok yüksek olduğunu söylüyor ve devam ediyor:“Yatırım ihtiyacına ve yoğunluğuna göre bu oran yıldan yıla değişkenlik gösterebiliyor. 2012 yılında yatırımlarımızın konsolide gelire oranı yüzde 19 idi.

Bunun temel sebebi, 2012 yılında yoğunlaşan fiber ve mobil baz istasyonu yatırımlarımızdı. Bu yıl yatırımlarımızın konsolide gelire oranına ilişkin beklentimiz yüzde 16 seviyesinde. 2013 toplam konsolide yatırım tutarımız 2,2 milyar TL’ye ulaşacak.”

Ayrıca son yıllarda yatırımlarının ağırlıklı olarak sabit tarafta fiber altyapının geliştirilmesi mobil tarafta ise 3G istasyon sayısının artırılarak kapsama ve hizmet kalitelerini yükseltmek için gerçekleştirdiklerine dikkat çekiyor.

YATIRIM YOĞUN SEKTÖRLER
Büyük holding ve grupların yaptığı yatırımların yönü, bir anlamda Türkiye’nin gözde sektörlerini açıkça ortaya koyuyor. EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Bülent Ozan, 2013 yılı için Türkiye’nin en büyük 12 grubunun planlanan toplam yatırımlarının 11 milyar dolar olduğuna dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz