Yatırıma dönüştürme liderleri

Türkiye’de çok sayıda grup son yıllarda yatırımını planlarken bu hesaba dikkat ediyor. O nedenle de pek çok sektörde “ideal yatırım oranı” hesabı yapılıyor. İş dünyasının bu hesaplarını, yaptığı geniş kapsamlı araştırmayla ortaya koyduk.

30.03.2014 14:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırıma dönüştürme liderleri

Limak Turizm Grubu da 2014 planlarında satın almaya önemli bir bütçe ayırma niyetinde. Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, 2013 yılında 80 milyar Euro ciro gerçekleştirirken bunun yüzde 7,5’ini yenileme ve renovasyon yatırımları için harcadıklarını söylüyor. Kavaloğlu, 2014 yılı ciro hedeflerinin 85 milyon Euro olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“2014’te gerçekleştirmek üzere yeni yatırım için satın alma opsiyonlu iki tesisle görüşüyoruz. Birinin fiyatı 6 milyon Euro, diğeri 35 milyon Euro. Her yıl toplam ciromuzun yaklaşık yüzde 3’ünü yenileme ve renovasyon için kullanıyoruz. Yatırıma dönüşümle ilgili ciro üzerinden değil net kâr üzerinden karar alıyoruz. Yeni yatırımın ölçeğine göre net kârımızın yüzde 25’ini her 4 yılda bir yatırıma dönüştürüyoruz.”

7 DEVİN 2014 YATIRIM PLANLARI
ABALIOGLU’NDAN 2 FABRİKA

Abalıoğlu Holding Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Abalıoğlu, “2014’te yaklaşık 3 milyar TL ciroya ulaşacağız ve bunun yüzde 10-15’ini yatırıma aktaracağız. ABD’de Teksas’ta bakır ve Aksaray’da kağıt ambalaj fabrikası kurmayı planlıyoruz” diyor.

DAIKIN AR-GE’YE AYIRACAK
Daikin Genel Müdürü Hasan Önder, yatırım planlarını şöyle açıklıyor: “2014’te ciro hedefimiz 750 milyon TL, yatırım tutarımızı da 65 milyon TL olarak hedefledik. Akıllı bina trendlerindeki hızlı gelişime paralel havalandırma ürünlerine yönelik AR-GE yatırımları yapacağız. Klima üretim kapasitemizi artıracağız. Marka ve BT yatırımı yapacağız.”

SOYAK’IN PLANI
Soyak Holding CEO’su Dr. Emre Çamlıbel, 2014 yatırım planlarını şöyle dile getiriyor: “İzmir ve İstanbul’da yeni konut projelerimiz olacak. Soyak Siesta projemizin 600 konuttan oluşan en son etabının inşaatına başlamayı hedefliyoruz. Enerji sektöründe ise jeotermal, rüzgar ve hidroelektrik yatırımlarımız sürüyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz