Yüksek kolesterol alarmı

Şirketlerin yüzde 72’si “yüksek kolesterol” yani “değişime direnç” sorunuyla karşı karşıya...

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüksek kolesterol alarmı

4) Sağduyulu ve farklı fikirler
5) Performansı uzun ve kısa vadede verimlilik ve inovasyon, müşteri ve hissedarlar açısından ölçen dengeli bir performans ölçüm sistemi. Türkiye’de de bu durum çok mücadele gerektiriyor. Türk şirketleri yüksek büyüme, sınırlı rekabet ve özel sahiplikle şişmanlıyor. Daha çok çalışmak, maliyetleri kısmak ve daha çok satış bu obezliğe çare değil. Önemli olan şirketlerin diyetlerini değiştirmesi ve sağlıklı bir yapı inşa etmesi. Türk şirketleri yeni piyasalarda başarılı olmak, global meydan okumalara cevap vermek ve yeni rakiplerle başa çıkabilmek için gerekli olan “fitness”dan mahrum.

MICHAEL WEISS / A.T. KEARNEY TÜRKİYE YÖNETİCİ ORTAĞI
TEDAVİ İÇİN DOĞRU TANI ŞART"
KOLESTEROL İLK ANDA FARK EDİLEMEZ

Kurumsal kolesterolün en belirgin semptomu içeriden yahut dışarından bakıldığında ilk anda fark edilmemesidir. Şirketi yavaşlatan her şeyin sebebi de kolesterol değildir. Kolesterole bağlı tıkanıklıklar şirketin değişik fonksiyonlarında farklı semptomlara neden olur.
NE GİBİ SEMPTOMLAR VAR?
AR-GE bölümleri marketlerin daha sonra talep etmeyeceği ürünler için gerekenden fazla yatırım yapar. Üretim birimleri ellerinden geleni yapsalar da rakiplerinin hedeflerine ulaşamaz. Satış ekipleri müşterileriyle ne kadar toplantı yaparsa yapsın, müşteriler gene de alternatiflere yönelir. Kurumsal destek üniteleri piyasada olup bitenle bağ kurmakta zorlanır. Aslında yükselen kolesterolün herkes için ortak semptomu şirketteki hiç kimsenin yaptığı işin yetersiz olmadığını düşünmesi ancak kurumsal hedefin tutturulamamasıdır.
TEŞHİS VE TEDAVİ NASIL OLMALI?
İnsanlar genelde kolesterol sorunları olduğunda kendilerini hasta olarak tanımlamaz. Çoğunlukla hastalığı tanımlamak ve gerekli aksiyonları almak için geç kalınmış bile olur. Bunun tedavisi için şirkete, 360 derecelik kapsamlı bir iç mülakat ve kurumsal tedarikçiler ve müşterilerle yapılmış tarafsız bir anketin uygulanması gibi temel süreçlerle sağlıklı bir tanı koymak gerekir.
GEÇ KALMANIN FATURASI
Yüksek kolesterol tedavi edilmezse şirket görünmez bir şekilde yavaşlar, performans düşer ve bir zamanlar piyasada rakiplerine fark atan kurumsal kültür erir gider. Bunun sonuncunda şirkette herkes bir diğerini kolesterolden etkilenmiş taraf olarak gördüğü için tedbirleri almak da zorlaşır. En sonunda geri dönülemez bir sonuç olarak en azından şirket piyasadaki payını geçici olarak kaybeder, en iyi yetenekleri başka şirketlere kaçar ya da daha kötüsü şirkette kalıp zihnen boş verirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz