Yürek, zeka, cesaret, şans başarıyı hangisi getirir?

Liderlerin karar alma sürecini etkileyen özellikler ve bu özellikleri iyi kullanan liderlerin öyküleri...

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yürek, zeka, cesaret, şans başarıyı hangisi getirir?

BRANSON’UN FARKI
Branson, disleksi hastası olduğu için öğrenim hayatında zorluklar yaşamasına rağmen, bu özelliğini başarıyla uygulamayı başarıyor. Kendi anlamadığı hiçbir pazarlama sloganını, hizmeti ya da ürünü tüketiciyle buluşturmuyor. "Ben bir kere de anlamazsam yeterince basit ve iyi değildir” diye düşünürüm diye konuşuyor. Bu sayede de pek çok farkı sektörde başarılara imza atıyor.
FARKLI DÜŞÜNCE ÖRNEĞİ
Steve Jobs ise bir başka put kıran örneği. Büyük ve farklı düşünmesiyle iş hayatını kökünden değiştiren bu isim, Apple, NeXT ve Pixar gibi başarılı işlere imza atmasıyla dikkat çekti. Her zaman yaptığı işe hayran olan başarılı lider, dizayn konusunda yarattığı çığır açıcı değişimlerle dikkat çekiyor. Onun cesaretli yaklaşımı, yüreğini ortaya koyduğu işleri ve akıllı pazar hamleleri daha uzun yıllar iş kitaplarını süsleyecek gibi duruyor. Henry Ford, Walt Disney, Akio Morita, Jack Welch, Katharine Graham ise put kıran liderlere diğer örnekler.

DUYGUSAL ŞİRKETLER
AMAÇLARI GÜÇ KATIYOR

İkea, Patagonia ve Nike şirketlerini bir düşünün. Hepsinin amaçları nettir. insanlar bu şirketler bir gecede ortadan kaybolursa üzülür. Örneğin ikea'nın amacı, dizayn mobilyaları demokratize ederek kitlelere ulaşılabilir fiyattan satmaktır. Patagonia, sorumlu üretim ve sürdürülebilirliğe öncülük etmiş bir şirket olarak tanınır. Nike'ın işi ise spor ayakkabıdan çok oyunun içine dahil olmak ve aktiviteyi kucaklamakla ilgilidir. Nike'ın Oregon'daki merkezini ziyaret ettiğinizde kendinizi bir işletmeden çok bir spor salonunda gibi hissedersiniz.
330 GÜN İŞTE
Infosys'in kurucusu Narayana Murthy de yüreğiyle hareket eden bir başka lider... Hatta çocuklarından birisi kendisine, 'Sen işini bizden daha fazla seviyorsun' dediğinde onu inandırmakta bile zorlanmış bir isim. Çünkü Murthy, yürekten bağlı olduğu işinde toplam 330 gün geçiriyor. Bir günde 16 saatini ofisinde harcıyor. Bu nedenle çocuklarını onları daha çok sevdiğine inandırmakta zorlanıyor.
ÇOCUĞU GİBİ GÖRÜYOR
Yüreğiyle hareket eden liderlerin çoğu, kendi kurdukları işlerini çocukları gibi görür ve vakitlerinin önemli bir kısmını burada harcarlar. Google'ın kurucularından Sergey Brin de kendisinin yürekten hareket ettiğini söylüyor 'Ben büyük ihtimalle yüreğimle çalışan bir liderim. Bir şey için tutku duymak ve onun peşinden gidip her türlü zorluğa rağmen gerçekleştiğini görmek kadar insana haz veren bir şey yok.'

YENİDEN BAŞLAMA CESARETİ
İŞE AŞIK OLMAMAK GEREK

Yeni bir girişimde gerekli değişimi yaratamamak bir işin çökmesi için en önemli nedenlerden biridir. Geçmişte işe yarayan bir işe aşık olmak ve bu fikirden vazgeçememek de büyük sorun yaratır. Bazen başarılı olan bir işi bile küçültmek ya da değiştirmek gerekir. Bu da çok büyük cesaret ister. Geçmiş başarıdan vazgeçmek ve geleceğin ihtiyaçlarına göre gelişmek sadece girişimcilere has bir özellik de değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz