7 adımda yaratıcı disiplin

Şirketler tarafından yenilikçi fikirlere ulaşmak için en sık başvurulan 7 aşamalı yaratıcı disiplin...

28.08.2014 21:50:320
Paylaş Tweet Paylaş
7 adımda yaratıcı disiplin
Beyin fırtınaları, yenilikçi fikirlere ulaşmak için şirketler tarafından çok sık başvurulan bir yol. Ancak uzmanlar, çoğunun yetersiz kaldığını düşünüyor. Joseph V. Sinfield, Tim Gustafson ve Brian Hindo, aşağıdaki makalede yaratıcı fikirlere ulaşmak için 7 adımda neler yapılması gerektiğini anlatıyor. Üstelik yazarlar, bu adımları Lilly Vakfı ile birlikte yaptıkları bir vaka çalışmasıyla da örneklendiriyor. İşte yenilikçi fikirlere ulaştıran 7 aşamalı yaratıcı disiplin...

ÖRNEK BEYİN FIRTINASI
Şirketler, ürünler, süreç geliştirme, iyileştirme ile stratejik ve operasyonel meydan okumalarla başa çıkmakla ilgili yeni fikirler aracılığıyla başarılı olur. Günümüz iş dünyasını karakterize eden karmaşıklıklar ve çalkantılar göz önüne alındığında, yaratıcı yeni fikirler geliştirme yeteneğinin hiç olmadığı kadar önem kazandığı görülür.

Gerçekten de geçenlerde IBM tarafından 60’tan fazla ülkeden 1.500 CEO ile yapılan yeni bir anket, en önemli liderlik özelliğinin yaratıcılık olduğunu gözler önüne serdi. Ancak talep üzerine yaratıcı fikirlerle ortaya çıkmak cevabın sadece bir bölümünü kapsar. Onun kadar önemli olanı ise fikirlerin eylemle nasıl bağdaştırıldığıdır. Ticari bağlamda yaratıcılık, ancak bir inovasyona yol açtığı zaman değerlidir.

Yöneticilerin, yaratıcı düşünmeyi neticeler verecek şekilde sistematik bir yoldan hayata geçirebilecek yetenekte olması gerekir; yani gelir artışı, memnun müşteriler, güçlü bir topluluk veya başka bir etki ölçümü gibi sonuçlar alınacak şekilde...

Bunun dışında fikirlerin, organizasyonun stratejisine uygun olması veya ona yeni ve anlamlı bir istikamet kazandırması da şarttır. Fikirler, müşteriler veya çalışanlar gibi paydaşların gerçek sorunlarına çözümler bulmak ve test edilebilir olmak zorundadır. Şirketlerin yürüttükleri çoğu beyin fırtınası uygulaması, bu bağlamda oldukça yetersiz kalır.

Her ne kadar bu gibi oturumlar, katılımcılar açısından genellikle bir eğlence kaynağı olsa da bu gibi uygulamalardan sadece birkaç gün sonra buradan ortaya çıkan çıktılarının büyük bir sıklıkla asla uygulanamaz olduğu anlaşılır. Biz bu açmaza karşılık içinde eğitimin, tüketici araştırmalarının, iş modeli tasarımlarının ve acil durum stratejilerinin de olduğu birkaç sahadan türetilmiş yaklaşımlara dayanan bütüncül bir fikir üretme süreci geliştirdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz