Büyük dönüşüm 2015'te yaşanacak

Mehmet Nalbantoğlu, bulut bilişim dünyasını, bulut bilişim çözümlerinin şirketler için sunduğu avantajları ve geleceğini anlattı.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük dönüşüm 2015'te yaşanacak
Bulut bilişim, son 2 yıldır hayatımızda. KoçSistem Genel Müdürü MEHMET NALBANTOĞLU’na göre bulutla önümüzdeki 5 yılda BT kullanma alışkanlıklarının ve ihtiyaçlarının değiştiği yeni bir dünyaya giriyoruz. Makinelerin birbiriyle konuştuğu bu yeni dünyada, ona göre pek çok fırsat var. “Hükümetimizin 2023 yılı vizyonunda 160 milyar dolarlık BT pazarı öngörüsü bulunuyor. Bu ancak teknolojide bir fırsat dalgası yakalamak ile mümkün olabilir” diye konuşan yönetici, bu fırsatların da bulut bilişimin getireceği yaratıcı açılımlarda olduğunu düşünüyor. Bilgi teknolojileri sektörü büyük bir değişimden geçiyor. Sektör son 2 yılda “bulut bilişim” (cloud computing) ile başka bir boyuta taşınıyor. Bu boyutu, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, “Önümüzdeki 5 yıllık perspektifte tüm bilgi teknolojilerini kullanma alışkanlıklarımızı ve ihtiyaçlarımızı değiştireceğimiz yeni bir dünya oluşuyor. Bunun adı bulut” sözleriyle anlatıyor. Ona göre bulut bilişim, teknolojide yaşanan dönüşüm öyküsünün sembolik adı. Nalbantoğlu, teknolojiyi paylaştırarak kullanmayı kolaylaştıran, kullanıcılarına maliyetin yanında verimlilikte de avantaj sağlayan bulut çözümleriyle iş dünyasının yepyeni bir döneme yelken açtığını düşünüyor. “Kuramların teknolojiyi artık çok farklı kullanması gereken bir dünyaya girdik. Onların fark yaratacak yeni iş modelini oluşturması lazım. Potansiyel müşteri dünyanın neresindeyse en hızlı şekilde yaratıcı platformlarla ona ulaşması lazım” diyor. Bulut bilişim dünyası da hızla büyüyor. Geçtiğimiz yıl 90 milyar dolarlık hacme ulaştığı tahmin edilen bulut bilişim işlemlerinin, bu yıl 120 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Gartner’ın önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 20 büyüme tahmini yaptığı bulut bilişim için Nalbantoğlu, daha hızlı bir büyüme bekliyor. “Ben büyümenin yüzde 50’lerin bile üzerine çıkacağını tahmin ediyorum” diyor. Türkiye’de henüz 50 milyon doların altında bir pazar büyüklüğünün olduğunu belirten Nalbantoğlu, 2012 yılında ise pazarın çok hızlı bir şekilde büyüyerek 100 milyon dolar mertebesine ulaşmasını bekliyor.
KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, bulut bilişim dünyasını, bulut bilişim çözümlerinin şirketler için sunduğu avantajları ve geleceğini şöyle anlattı:

Capital: Bulut bilişim, son yılların en çok konuşulan konularından biri... Bulut bilişimin çıkış noktası nedir? Bu kadar gündemde olmasının nedenleri neler?
- Büyük bir kavram kirliliği var. Bulut bilişim, teknolojide bir dönüşüm öyküsünün sembolik adı. Bilgi teknolojilerinde, devrimsel boyutta büyük değişimler yaşanıyor. Son 2 yılda başlayan ve önümüzdeki 5 yıllık perspektifte tüm bilgi teknolojilerini kullanma alışkanlıklarımızı ve ihtiyaçlarımızı değiştireceğimiz yeni bir dünya oluşuyor. Bunun adı da bulut olacak. Bulut, o kadar farklı kavramlar için kullanılıyor ki kafa karışıklığı yaratıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz