Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Borusan Holding Strateji, İş Geliştirme ve Inovasyon Genel Müdür Yardımcısı Lale Ergin Arat ile holdingin inovasyona bakışını, süreçlerini konuştuk.

29.03.2014 22:15:240
Paylaş Tweet Paylaş
Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

“Bugüne kadar aklına gelmeyen başka şeyler de yapabilirsin. Şunları düşündün mü? Müşterine başka ne gibi şeylerle ilgileniyorsunuz diye en son ne zaman sordun” diyerek şirketlerin konfor alanlarını zorladık. Bu birtakım rahatsızlıklara neden olsa da geldiğimiz noktada herkes bu süreçlere adapte oldu.

Biz Borusan çatısı altında, Borusan kültürü içinde birleşen ama farklı ortaklık yapılarıyla çalışan, farklı yaşlardaki birçok grup şirketinden oluşuyoruz. Bu nedenle herkesi aynı anda bir fikre ikna etmek çok kolay değil. Holdingde önemli bir çaba sarf ettik. CEO’muz Agah Uğur bu süreci bizzat destekliyor ve kendisinden sonra Borusan’da bu yeni bakış açısının kalmasını istiyor.

Bu süreçte üst yönetimin bakış açısında ne tür değişiklikler yaşandı?
Borusan’da 6 sigma kültürü vardır. Her şeyi daha mükemmel yapmak bizim için önemli ve grubumuzu farklılaştıran bir şey. Ama artık mükemmel peşinde değil adaptasyon, daha kolay ve esnek fikirlerin peşinde koşuyoruz. Üst yönetim seviyesinde hataya karşı bakış açımızda ve tolerans seviyelerimizde değişimler oldu.

Bu kültürel değişimin önemli bir parçası da insanların inovasyon fikirleri hayata geçmezse bunları başarısızlık olarak değil gerçekten öğrenim olarak görmesini sağlamak... Borusan’ın büyüklüğünü düşündüğünüzde, geçmişte AR-GE konusunda çok fazla yol alabilmiş bir grup değiliz.

Bunun da nedeni, kendi ürünümüzün daha iyisini yapmak üzerine odaklanmış olmamız. Şu anda genel müdürlerimizin, üst yönetimin bakış açısı çok ciddi değişti. Artık sadece “Elimde şu imkan var, şunu yapabilirim.

Bu konu odağımın dışında” diye bakmıyor, müşteri ne istiyor, piyasa ne istiyor, dünya nereye gidiyor ve ben bunu nasıl üretebilirim ile de ilgileniyorlar. Aslında sınırı koyan biziz, her şey yapılabilir görüşü yerleşti. Onlara daha fazla bir oyun alanı tanımladık, önlerini açtık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.