Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Borusan Holding Strateji, İş Geliştirme ve Inovasyon Genel Müdür Yardımcısı Lale Ergin Arat ile holdingin inovasyona bakışını, süreçlerini konuştuk.

29.03.2014 22:15:240
Paylaş Tweet Paylaş
Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

“Senin yetkinliklerin, imkanların bunlar. Borusan markasının gücü burada. Bununla nasıl başka imkanlar teknoparkm içinde araştırma departmanı var. Burası daha çok lojistiğe yönelik bilişim teknolojilerine ve müşterinin ihtiyaçlarına göre optimizasyon uygulamalarına odaklanmış durumda.

Üretim şirketlerimiz için ise üniversitelerle görüşmelerimiz devam ediyor, bunu devlet de teşvik ediyor. Aynı zamanda üniversitenin kaynaklarına, laboratuvarlarına, akademisyenlerine ve onların network’lerine daha yakın olabiliyorsunuz. AR-GE için bir bütçemiz yok ama inovasyon çalışmaları için şirketlerin 500 bin ile 1 milyon dolar arasında bütçesi var.

Tabii çok iyi bir fikriniz varsa o fikrin fizibilitesi için gerekenler bu rakamlara dahil değil. Ona ayrıca kendi ihtiyaçlarına göre muamele ediyoruz. Ayrıca bütün şirketleri düşündüğümüzde sadece inovasyon konseptini yaygınlaştırmak ve bunu kültürün bir parçası haline getirebilmek için yıllık ortalama 10 milyon dolara yakın bir bütçe ayırdığımızı söyleyebilirim.

Yılda ortalama kaç fikir çıkıyor? Bu fikirleri ödüllendiriyor musunuz?
Net bir rakam veremeyeceğim ama çok fazla diyebilirim. Ancak bu fikirler çok çeşitli olabiliyor. Burada biraz seçici davranmak gerekiyor, çünkü o kadar fikri eleyecek kaynağımız yok. Dolayısıyla her şirketimizde şirketin gerçekten problem yaşayabileceği, rekabete açık olduğu alanlar neler, kendini hangi konularda geliştirmesi lazım gibi birkaç stratejik öncelik belirledik.

Çalışanlarımızdan gelen önerileri de bu tarafa doğru yönlendirmeye çalışıyoruz. Aslında çalışanların da daha stratejik konularda, değer yaratabilecek fikir yaratmalarını sağlamaya çalışıyoruz. İlk etapta 100’den fazla projeyi bahsettiğim süreçlerin içine sokmak, en az 40-50 projeyi iş planı haline getirmek ve grup seviyesinde onların içinde önemli iş fırsatları çıkarmak amacındayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz