Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Borusan Holding Strateji, İş Geliştirme ve Inovasyon Genel Müdür Yardımcısı Lale Ergin Arat ile holdingin inovasyona bakışını, süreçlerini konuştuk.

29.03.2014 22:15:240
Paylaş Tweet Paylaş
Her yıl 1 proje lanse edeceğiz

Şimdi Çinliler geliyor. Siz olaya "İyisi sadece bu şekilde yapılır, yapılmalıdır" diye bakarsanız dünyada bunun 50 tane farklı yapış şekli çıkıyor. Artık maliyet de çok önemli bir konu olduğu için bir anda sizi piyasadan silip atıyorlar.

İŞ YAPIŞ ŞEKLİ GÜNCELLENMELİ
Türkiye artık dünyaya açıldı. Eskiden rakipleriniz lokal oyuncularken şimdi birçok sektörde yabancı rekabetiyle karşılaşıyoruz. Dolayısıyla iş yapış şeklinizi mutlaka güncellemeniz gerekiyor. "Ben sadece bu işi yaparım" diyerek de ayakta kalmanız mümkün değil! Örneğin kalem üreticisisiniz. Kalemin en iyisini yapmaya çalışırken bakıyorsunuz ki insanlar artık iPad'e parmağıyla yazıyor, kalem bile kalmamış.

PAZARA YAKIN OLAN KAZANIR
Sürdürülebilir olmanın şartı, müşteri alışkanlıkları, ihtiyaçları nasıl değiştiğini bilmekten geçiyor. Bunun için pazara yakın olmak gerek. Bizim gibi B2B işlerde pazara yakın olmak biraz daha zor, çünkü aracılarımız var. Aslında daha fazla yapmamız gereken şey son kullanıcıya bakmak, şu anda bunu yapıyoruz.

Çünkü ürünlerimizi son kullanıcıya göre adapte edersek hizmet verdiğimiz aracılar da bundan fayda sağlıyor ve biz onların müşterilerine daha iyi hizmet vermesine, değer yaratmasına katkıda bulunuyoruz. B2B işlerde müşteriye uzaklık insanın gözünü kör edebiliyor.

Son kullanıcıyı odak alanında tutmak lazım, çünkü oradaki değişimler bize yansıyana kadar bazen çok geç olabiliyor, rakibiniz önünüze geçebiliyor, yani pazara kim yakınsa o kazanıyor.

"OLUMSUZLUKLARI BAŞARISIZLIK OLARAK GÖRMÜYORUZ"
EKİM SÜRECİ

Her adımda öğretilerimizden en önemlilerden biri, başarısız olacaksan erken ve ucuza başarısız ol! Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bir fikir test aşamasını geçmediyse onu ticari olarak lanse etmekten imtina ediyoruz. Test edip o fikrin yeşermesini sağladıktan sonra fidanlığa ekiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.