İnovasyon gerçek hayata gömülecek

Cengiz Ultav’la inovasyondaki yeni trendleri, gelişmeleri ve rotayı konuştuk. İşte o sohbetin detayları...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon gerçek hayata gömülecek

İKİ GÜÇLÜ ALAN
Türkiye'deki tüketici elektroniği sektörünün bilişim sektörüyle işbirliği içinde yüzlerce dijital cihazın hayatın içine gömülmesi noktasında bunları piyasaya arz edebileceğini düşünüyorum. Geçenlerde Konya'ya gittim. Konya'daki tarım sektöründeki yeniden odaklanmaya hayran kaldım. 10 yıl içinde Türkiye'de akıllı tarlalarda, akıllı sürüm bu bölgeden filizlenebilir. Türkiye'de mobil hürriyet ve internet hürriyeti sörf sebebiyle dahi olsa bütün bu kapıları açmaya başlıyor. Gençler değişimi ve yeni verimlilikleri hedefliyor. En önemli konulardan biri, bu fikir sahibi gençlerin fonlanabilmesi meselesi. Yakın dönemde iş insanlarının Türkiye'de teknoloji alanında daha yüksek katma değerler yaratmayı fonlamaya yöneleceğine eminim.

'HER ŞEY AKILLANACAK"
YENİ TREND

Kişiselleştirilmiş her şey, yani kişiselleştirilmiş arabalardan, takılardan tutun da her türlü pasif medikal cihazlara kadar kişiselleştirme, endüstride yeni trend. Hedeflenen yeni verimlilik katmanları ve yeni kolaylık katmanları, bu kişiselleştirme tabanının da üzerine oturuyor. Şu anda internetle endüstri tam anlamıyla buluşmuş değil. Yani sanal dünyayla fiziksel dünya, tam anlamıyla bir araya gelmedi. Yeni somutluklar döneminde süper verimli ürünlerden bahsediyoruz. Bu kavram, şu anda dünyada çok tartışılmaya başlandı. Bunun için ülke stratejileri oluşturuluyor.
HAYATIN İÇİNDE
Bunlar hayatın içine gömülmüş ürünler olacak. Bilgi Üniversitesi'ndeki arkadaşların mobil teknoloji kullanan skolyoz önleyen tıp cihazı gibi. Şu andaki akıllı cihaz devrinin ardından etkileşimli ve hücresel cihazlar geliyor. Hayatın her noktasının içine sensörlerle gömülecek teknolojik cihazlar dönemi geliyor. Önümüzdeki dönemde sadece yollar, binalar akıllanmayacak tarlalar da akıllanacak. Bütün iş yapma şekilleri bulut, büyük veri, açık inovasyon ve açık işbirlikleri içerecek. Çok daha yüksek seviyede etkileşim sistemin içinde olacak. Çok daha fazla sayıda kolaylaştırıcı süreç ve cihaz hayatımıza doğrudan doğruya bizi anlayarak girecek. Bu trend önümüzdeki 20 yıla hakim olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz