İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

SKD İnovasyon Çalışma Grubu Başkanı Hasan Süel’le SKD’nin inovasyon çalışmalarını, sürdürülebilir kalkınma içinde inovasyonun önemini konuştuk.

29.03.2014 22:35:120
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon stratejik ajandaya girmeli

Bu çerçevede, yeni terminal kompleksinin yapımının yanı sıra eski iç hatlar binası ve eklerinin yıkımı, hurda ve atıkların geri dönüştürülmesi işini de TAV İnşaat üstlendi. Hayata geçirilen uygulamayla, yıkım, söküm sonucunda ortaya çıkan malzemelerin yüzde 67’si geri dönüştürüldü. Yüzde 32’si yapım çalışmalarında yeniden kullanıldı. Her iki kategoride de değerlendirilemeyen yüzde 1 ’lik kısım bertaraf edildi.

Enerjisa'nın 2 şirketi de ödül aldı. Eenerjisa neyi başardı?
Projede, Geri Dönüşüm ve Test Merkezi ile sahadan gelen malzemelerin test ve bakımlarının yapılması, geri dönüşümlerinin sağlanması, garanti süresi içinde arızalanan malzemelerin garanti takibinin yapılması ve çevreye zararlı etkilere sahip maddelerin doğaya salımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Elektrik malzemelerinin yapılan test ve bakım işlemleriyle tekrar kullanılması sağlanarak çevreye zararlı etkiye sahip maddelerin doğaya salımının önüne geçildi. 2012’de sahada arızalanarak veya yenileme yatırımı kapsamında sökülerek ana ambarlara gelen 202 bin 476 adet malzemeden, 67 bin 492 adedi yapılan tasnif, test ve bakım işlemleriyle kullanılabilir hale getirildi. Ayrıca işletmede garanti kapsamında arızalanan 1376 adet malzeme Garanti Yönetimi Sistemi ile üreticisine değiştirildi.

Sosyal inovasyon anlamında Enerjisa'nın ödül alan diğer projesinin farkı neydi?
Enerjisa sosyal inovatif uygulama alanındaki ödülü “Hata İkaz Sistemi (HİS)” ile kazandı. Projede, Alçak Gerilim (AG) dağıtım şebekelerinde çeşitli arızalar nedeniyle demir direklerde elektrik kaçağı oluşması ya da iletken kopması durumlarında can ve mal emniyetini güvence altına alacak yeni ve özgün bir sistem tasarlandı ve pilot uygulaması yapıldı. Yılda yaklaşık 4 bin adet iletken kopması meydana geldiği düşünüldüğünde can ve mal güvenliği için konunun ne kadar öneli olduğu görülüyor.

Bu uygulamayla sorunun önüne geçilmesi ve elektrik kayıplarından kaynaklanan ekonomik zararın giderilmesi amaçlanıyor. Proje, Türkiye ve dünya genelinde elektrik dağıtım sektöründe öncü bir uygulama özelliğini taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz