Müşteri neler yarattı?

Müşterim ne ister? İşte tüm şirketlerin yanıtını aradığı, yanıtı da sürekli değişen büyük soru bu... Aslında müşterinin yeni talepleri sonsuza kadar bitmeyeceği için yenilik de inovasyon da hiç bitmeyecek.

18.05.2014 20:47:530
Paylaş Tweet Paylaş
Müşteri neler yarattı?

KOLAY TEMİZLENEN KLOZET
Günümüzde pek çok şirket “Müşterim ne istiyor” sorusunun yanıtı doğrultusunda yeni ürün ve hizmetler yaratarak rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. Banyo sektörüne çeşitli gereçler üreten Grohe ve Vitra da müşterinin iç sesini en iyi duyanlar arasında.

Eczacıbaşı Yapı Grubu Başkanı Atalay Gümrah, “Müşterinizi dinlemeden, anlamadan geliştirilecek bir ürünün uzun ömürlü olması mümkün değil. Bu yüzden banyo ve karo ile ilgili kullanım alışkanlıklarını öğrenmek üzere düzenli araştırmalar yaptırıyoruz” diyor ve müşterilerden ilham alarak geliştirdikleri Rim-Ex adlı klozetin hikayesini şöyle anlatıyor:

“Yaptırdığımız araştırmalarda, kadınların banyo temizliğinde en önem verdiği ürünün klozet olduğunu gördük. Klozetlerin iç haznesinde yer alan kanal ise temizlik sırasındaki en zorlayıcı unsur olarak dillendirildi. Rim-Ex adını verdiğimiz kanalsız bir iç hazneye sahip klozetleri geliştirmemize yol açtı” diye konuşuyor.

RUH HALİNE GÖRE DUŞ!
Kullanıcı odaklı tasarım süreci izleyen bir başka şirket ise Grohe AG.Şirketin tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Paul Flowers, Rainshower sistemleri içindeki
Power&Soul koleksiyonunun tüketici odaklı inovasyon yaklaşımlarına verecekleri en iyi örnek olduğunu söylüyor Flowers, bu ürünün öyküsünü şöyle anlatıyor: “Araştırmalarda, tüketicilerin aynı üründen günün farklı zamanlarında farklı beklentileri olduğunu gördük.

Sabahları, (Power) duşla uyandırılmak ve sizi bekleyen yoğun gün için canlılık kazanmak isteyebilirsiniz. Buna karşılık, akşamları da işte geçen uzun bir günün ardından rahatlayıp gevşemeyi arzulayabilir, haliyle daha yumuşak, daha sakinleştirici bir su akışı (Soul) ile tamamen farklı bir deneyimi tercih edebilirsiniz.

Bu basit iç görü bizi müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak mükemmel su akışı kombinasyonları yaratabilecek seçenekler sağlayan bir duş tasarlamaya itti. Müşterilerimizin tek bir düğmeye basarak, güçlü yağmur akışından, patentli masaj akışımıza kadar çok sayıda su akışı arasından seçim yapmasını sağlamak amacıyla, basit bir ergonomik kontrol yaratıldı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz