Özel sektörün proje lideriyiz

Arçelik AR-GE Direktörü Cem Kural’ın sorularımıza verdiği yanıtlar...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Özel sektörün proje lideriyiz
Arçelik, yılda 150 başvuruyla Türkiye'den yapılan uluslararası patent başvurularının ve Avrupa patent başvurularının 3'te Tine sahip. Bu başarının arkasında şirket içinde oluşturulan inovasyon kültürü yatıyor. İnovasyon grupları oluşturan şirket, çalışanların yaratıcı fikirlerini bir havuzda topluyor. İşte bu nedenle şirketin 2012 gelirlerinin neredeyse tamamına yakını, son 5 yıida geliştirilen yeni ürünlerden elde ediliyor. Arçelik Ar-GE Direktörü Cem Kural, "2012'de 15 farklı üniversiteyle 30'un üzerinde proje gerçekleştirdik" diyor. Yönetici, Avrupa Birliği 7'nci çerçeve programında halen Türkiye'de özel sektörde en fazla projeye sahip şirket olduklarına dikkat çekiyor.

Arçelik geçtiğimiz yıl Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından Türkiye’nin en inovatif şirketi seçildi. Aslında Arçelik, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en inovatif şirketlerinden biri. Bunu kanıtlayan pek çok rakam var. Açık inovasyon prensibini benimseyen şirket içinde inovasyon sürecinin bir parçası olarak tüm çalışanların fikirlerini paylaşması farklı mekanizmalarla teşvik ediliyor. Ürünlere yönelik olarak geliştirilen fikirler, buluş bildirimleriyle kayıt altına alınıyor. Buluşlar patent başvurularıyla korunuyor. Arçelik, yılda yaklaşık 150 başvuruyla Türkiye’den yapılan uluslararası patent başvurularının ve Avrupa patent başvurularının 3’te 1’ine sahip. Yine bu patent başvurularıyla Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün yayınladığı “ilk 500 şirket” listesinde son 3 yıldır bu listeye giren ve ilk 200’de yer alan tek Türk şirketi. Avrupa Patent Enstitüsü (EPO) 2011 Yıllık Raporu’na göre, EPO tarafından tescil edilen Türk başvurularının yarısı Arçelik’e ait. Arçelik AR-GE Direktörü Cem Kural, şirketin cirosunun tamamına yakınının son 5 yılda ürettikleri yeni ürünlerden edildiğini söylüyor ve inovasyon ajandasının en önemli maddelerini şöyle paylaşıyor:

“Çevre dostu, yani daha az enerji ve su tüketimiyle çalışan, çevreye dost malzemelerin kullanıldığı,
kullanımı kolay ve konfor sağlayan özellikler sunan ürün ve teknolojileri geliştiriyoruz. Bu her zaman ARGE çalışmalarımızın gündemini oluşturuyor. Aynı zamanda, hızla globalleşen şirketimizin temel önceliklerinden biri de farklı dünya coğrafyalarındaki farklı kullanıcı alışkanlıkları ve altyapıları için ürün geliştirmek.” Arçelik AR-GE Direktörü Cem Kural’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz