Sağlıkta inovatif planlar

Innovation&Strategy, sağlık sektörü ve ekosisteminde yer alan 31 şirketin inovasyonda hangi konulara odaklandığını ortaya koydu.

16.11.2014 20:23:010
Paylaş Tweet Paylaş
Sağlıkta inovatif planlar


ARGE gücümüzü kullanarak Turkcell Teknoloji ile beraber, patenti Turkcell'e ait hasta verisi aktarım cihazı SağlıkMetre’yi geliştirdik. SağlıkMetre çözümü, diyabet ve hipertansiyon hastalarının yaptıkları ölçümlerin içindeki SIM kart sayesinde GSM şebekesi üzerinden tek tuşla doktora iletilmesini sağlıyor. Bundan sonra yol haritamızda mobil sağlık teknolojilerini kronik hastalıklar için farklı teknolojilerle sunmaya devam etme hedefi var.”

Avea da bu alanda öncü çalışmalara imza atıyor. Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Balcı, en önemli mobil sağlık projelerini şöyle ifade ediyor: “AveaLabs bünyesinde UCLA’den Prof. Dr. Aydoğan Özcan işbirliği ile hayata geçirdiğimiz Mobil Tahlil Projesi, maliyetli tetkik cihazlarına gerek kalmadan, mobil cihaza entegre edilen düşük maliyetli bir aparat vasıtasıyla önemli tahliller yapılabilmesini sağlıyor.

Telefonun fotoğraf çekme özelliği ve sunucu bazlı görüntü işleme yazılımlarıyla hayat bulan bu ürün sayesinde kırsal bölgelerdeki hastalara teşhis koymak kolaylaşmış durumda. Medical Park Hastaneler Grubu Bilgi Yönetimi Direktörü Ahmet Usta da mobiliteye çok önem verdiklerini söylüyor ve “Sağlık profesyonellerimizin hastalarını muayene ederken veya yatan hastalarımızın yanları başındayken daima en güncel veriye erişmesi için uğraşıyoruz” diyor.

HASTANELER TEKNOLOJİ YARIŞINDA
Türkiye’nin en önemli özel hastane grupları da en iyi tanı, teşhis ve tedavi araç gereçlerini ilk defa hastalarına sunabilmek için yarış halinde. Bunu kendi AR-GE ekipleri ve çeşitli paydaşlarla işbirliği içinde gerçekleştiriyorlar.

Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, böbrek taşları tedavisinde taşların robotik lazer ile toz haline getirilmesini sağlayan “AvicennaRobofleX” adlı robotun öyküsünü şöyle anlatıyor: “Türkiye’den çıkan bir icat olup Medicana Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam ve ELMED mühendisleri tarafından geliştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz