Sağlıkta inovatif planlar

Innovation&Strategy, sağlık sektörü ve ekosisteminde yer alan 31 şirketin inovasyonda hangi konulara odaklandığını ortaya koydu.

16.11.2014 20:23:010
Paylaş Tweet Paylaş
Sağlıkta inovatif planlar


Türkiye’nin akredite olmuş ilk AR-GE merkezini kuran ve her yıl cirosunun yüzde 5’ini AR-GE’ye ayıran Abdi İbrahim, son 5 yılda 95 patent başvurusu yaptı. Şirketin ARGE ve iş geliştirme genel müdür yardımcısı Ferhat Farşi, ‘Yürütmekte olduğumuz eşdeğer, süper-jenerik projelerimizin çıktıları olacak.

Bu projeler kapsamında uzatılmış salım, sabit doz kombinasyonlar, ağızda dağılan tablet dozaj formları geliştiriyoruz. Bu sayede sektöre de rekabet avantajı kazandırıyoruz” diyor. Siemens Sağlık ise bu alana en büyük payı ayıran devlerden.

Siemens Sağlık Türkiye Sektör Lideri Şevket On, “En yeni teşhis ve tedavi teknolojilerini sunma amacıyla global bütçemizin yüzde 5’inden fazlasını AR-GE’ye ayırıyoruz” diyor. Şirket X-ışını teknolojileri, laboratuvar çözümleri, tıbbi elektron hızlandırıcı, ekokardiyografi, , ultrason teşhisleri, bilgisayarlı tomografi, MR görüntüleme sistemleri, karma sistemler, görüntü işleme yazılımları, moleküler MR görüntüleme alanlarında her geçen gün yenilikler sunuyor.

Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Esen Tümer, kardiyak bakımı, akut bakım, evde sağlık- bakım, ağız ve diş sağlığı alanlarında lider olan Philips’in 2015 yılına kadar inovasyon alanındaki yatırımlarını 2 katına çıkarmaya çalıştığını belirtiyor. OKI Türkiye Satış Pazarlama Müdürü Bensi Nazra ise sağlık sektörüne yönelik geliştirilen yazıcılarında 130 yılı aşkın bir birikimden yararlandıklarını belirtiyor.

GÜLDEM BERKMAN    NOVARTIS TÜRKİYE ÜLKE BAŞKANI
"GOOGLE İLE GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER GELİŞTİRİYORUZ"
140 MOLEKÜL ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Novartis olarak tüm dünyada sağlık alanında inovasyona en fazla kaynak ayıranların başında yer alıyoruz. Yılda ortalama 9,6 milyar dolar düzeyinde AR-GE yatırımı yapıyoruz. Bu da ciromuzun yüzde 20'sine denk gelen bir rakam. Halihazırda 140 molekül üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

GOOGLE LENS
Son dönemde Google işbirliğimiz ile giyilebilir teknoloji alanında son derece önemli bir adım attığımızı düşünüyorum. Google lens ile birlikte diyabet hastalarının günlük kan şekeri değerlerinin ölçümlenmesi ve son teknolojiler yardımıyla kan şekeri değerlerinin paylaşılması söz konusu olabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz