Sosyal inovasyon herkesin görevi

Sosyal inovasyon Merkezi Başkanı Suat Özçağdaş ile sosyal inovasyonu, nasıl bir değer yarattığını ve Türkiye’de neler yaptıklarını konuştuk.

16.11.2014 21:12:120
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal inovasyon herkesin görevi
Suat Özçağdaş, Türkiye'de sosyal inovasyonu yaymayı misyon edinmiş bir isim. Kurucusu olduğu Sosyal İnovasyon Merkezi ile sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve özel sektör şirketleriyle birlikte çalışıyor. Geliştirilen projelerle sorunlara yenilikçi çözümler bulunmasına öncülük ediyor.

"İnovasyon toplumsal sorunların çözümünde kullanıldığında sosyal inovasyon oluyor" diyen Özçağdaş, kavrama biraz yabancı olmasına rağmen Türkiye'de de birçok şirketin sosyal inovasyon adına iyi işler yaptığını söylüyor.

osyal inovasyon dünyada 40 yıldır bilinen ve çeşitli ülkelerde başta sivil toplum örgütleri ve hükümetler olmak üzere birçok k^/kurumun gündeminde yer alan bir kavram. Türkiye’nin ise sadece son 3 yıldır sosyal inovasyon merkezi var.

Kuruculuğunu ve başkanlığım Suat Özçağdaş’ın yaptığı Sosyal inovasyon Merkezi, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve özel sektör şirketleriyle birlikte çalışıyor. Geliştirdiği projelerle sorunlara yenilikçi çözümler bulunmasına öncülük ediyor.

“İnovasyon toplumsal sorunların çözümünde kullanıldığında sosyal inovasyon oluyor” diyen Özçağdaş, Türkiye’de de birçok şirketin farkında olmadan sosyal inovasyon adına iyi işler yaptığını söylüyor.

“Sosyal inovasyon konusunda en temel nokta, farkındalık. Mesela Vitra gibi kurumlar ‘suyu nasıl daha az kullanabiliriz’ diye çok ciddi AR-GE yatırımı yapıyor. Önemli birtakım çimento fabrikaları kendi ürettikleri atıklardan yeni enerji ürünleri sağlamaya çalışıyor.

Dolayısıyla bu alanda yapılan çalışmalar var. Bunu biraz çevre duyarlılığı adı altında yapıyorlar. Herkes sosyal inovasyon yapabilir, iş ki o nosyonu şirketler kendileri oturtsunlar” diyor. Sosyal inovasyon Merkezi Başkanı Suat Özçağdaş ile sosyal inovasyonu, nasıl bir değer yarattığını ve Türkiye’de neler yaptıklarını konuştuk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz