Uygun fiyat için 5 potansiyel yol

Jenny Chung, aşağıda okuyacağınız yazısında kâr marjlarından ödün vermeden fiyatları makul tutmanın 5 yolunu anlatıyor.

21.05.2014 23:01:410
Paylaş Tweet Paylaş
Uygun fiyat için 5 potansiyel yol
Rekabet yoğun. Fiyatlar baskı altında. Kâr marjları ise baş aşağı. İşin kötüsü, tüketiciler keselerinin ağzını büzdükçe şirketler de giderek daha fazla fiyat üzerinden rekabet etme baskısıyla yüzleşiyor. Jenny Chung, aşağıda okuyacağınız yazısında kâr marjlarından ödün vermeden fiyatları makul tutmanın 5 yolunu anlatıyor.

Aşrı fiyat kırmalara ve reklam kampanyalarına rağmen ABD’li perakendeciler, Şükran Günü ile Kara Cuma tatillerinde 2009 yılından bu yana en zayıf performansı göstererek en azından 1 yıldır açık mağazalarındaki satışlarını yıllık bazda sadede yüzde 2 gibi mütevazı bir oranda artırmayı başarabildi.

Analistler, alışverişçilerin kelepire kapatma eğilimleri arttıkça, tatil sezonunun geri kalanında da satışlardaki artışın sönük kalacağını ve perakende kâr marjlarında düşüş yaşanacağını öngörüyor. Gerçekten de geçenlerde yapılan bir Gallup anketi,

Amerikalıların çoğunun fiyatların daha da düşeceğini varsayarak para harcamak yerine tasarruf yapmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Tüketiciler keselerinin ağzını büzdükçe şirketler de giderek daha fazla fiyat üzerinden rekabet etme baskısıyla yüzleşiyor.

Bu her ne kadar tüketiciler açısından fevkalade iyi bir haber olsa da uzun vadede hem kâr etmenin hem de makul fiyatlı ürünler sunmanın yollarını arayan şirketler açısından sürdürülebilir bir strateji olmaktan çok uzak. indirimlere harcanan her 1 dolar, aslında şirketin (veya onun değer zinciri ortaklarının) kâr marjından 1 dolar çalmak demek.

Daha da kötüsü, bu aşırı fiyat indirimlerinin endüstrinin tamamının kârlılığına zarar verecek şekilde kelimenin tam anlamıyla fiyat kırma savaşlarına dönüşmesidir.

Bereket versin ki çok sayıda şirket, bugün ürünleri makul fiyatlandırmanın illa da kâr marjlarından ödün vermek anlamına gelmediğini çok güzel ispatlıyor. Biz bu makalede kâr marjlarına dokunmadan uygun fiyatlar sunabilmenin 5 potansiyel yolunu tartışacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz