Yeni yol haritası

Son yıllıkta sektörlerin sürdürülebilirlikte aldıkları mesafeyi sizin için bir araya getirdik.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yol haritası

Bilhassa Çin gibi gelişmekte olan piyasalarda işin ekonomik boyutunda kat edilen ilerlemeler ve artan devlet desteğiyle, alternatif enerjinin global enerji karışımından alacağı payı arttıracak. Bu sektör için yapılan güçlü büyüme tahminleri dikkate alındığında, şirketlerin kendi iş faaliyetlerini nasıl yürüttüklerini incelemek ve onların kendi büyümelerini sürdürülebilir bir yoldan yapıp yapmadıklarını gözlemlemek giderek daha fazla önem kazanıyor.

SABİT HATLI İLETİŞİM
Sabit hatlı telekomünikasyon endüstrisi, sabit hat ile kablosuz teknolojiler arasında, hayli rekabetçi bir ortamda faaliyet göstermektedir. Bu endüstri, çalışma değiştirerek seyahat ve ulaştırma hacimleri ile çevresel ve sosyal etkilerini de azaltabilir. Hızlı teknolojik değişikliklere maruz kalan bir pazarda rekabetçi konumunu korayabilmek için şirketlerin, kendi sunumlarının içine IP-üzerinden-ses (VoIP), TV ve internet hizmetleri gibi yeni nesil teknolojileri entegre edebilmeleri gerekmektedir. Bunu sağlamak için esnek iş modeli uygulamasına gidilmelidir. Yetki sahibi olmayanların müşteri verilerine erişmesi durumu gibi, yükümlülük risklerine maruz kalabileceklerinden, verilerin büyük bir dikkatle muhafaza edilmesi çok önemlidir. Enerji verimliliği ile teknoloji harikası altyapılar ise halen bu sektörün önünde duran en önemli çevresel meydan okumalardır. Burada sürdürülebilir gelir artışı için en iyi konumlanmışlar ise sayısal uçurumu azaltmaya çalışan ve gelişmekte olan ülkelere yönelik uygun strateji benimseyen düşük maliyetli telekomünikasyon çözümleri tedarikçileridir.

MOBİL TELEKOMÜNİKASYON
Mobil telekomünikasyon sektörü, mobil cihazların pazar payını arttırarak ve kablosuz bilişimde köklü teknolojik ilerlemeler yaratarak büyümeyi tercih ediyor. Burada müşterilerden gelen fiyat baskıları giderek büyüyen bir meydan okumadır. Kilit başarı faktörleri arasında ise inovasyon, operasyonel mükemmellik ve uyumlu hizmet portföyleri ve rekabetçi ortamda üstünlük yaratmayı sağlamak var. Network ile kapasite yönetim stratejilerinin de artan trafikle başa çıkabilecek seviyede olması gerekiyor. Örneğin müşteri verilerine yetkisiz erişim gibi durumlarda karşılaşmak gibi şirketler itibari ve yükümlülük risklerine maruz kalabildiklerinden, bilgileri çok büyük bir dikkatle muhafaza etmeleri gerekir. Ayrıca güvenilir çok amaçlı ekipmanlar üzerinden kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilme becerisi de burada bir başka kilit farklılaştırıcı olarak ortaya çıkıyor. Sayısal uçurumu kapatmaya yönelik çabaların aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde doğan yatırım fırsatlarının kaçırılmamasıyla da desteklenmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz