Yeni yol haritası

Son yıllıkta sektörlerin sürdürülebilirlikte aldıkları mesafeyi sizin için bir araya getirdik.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yol haritası
Robecosam, dünyanın sürdürülebilirlikte en önemli danışmanlık şirketlerinden. Alanında önemli yayınlardan biri olan “sürdürülebilirlik yıllığı” (the sustainability yearbook) adlı çalışmayı hazırlıyor. Bu önemli çalışmada sektörlerin sürdürülebilirlikte aldıkları mesafeye, gelecek beklentileri ve onları bekleyen zorlukların yanı sıra başarılı şirketlere de yer veriliyor. Son yıllıkta analiz edilen 58 sektörden önemli olanlarını sizin için bir araya getirdik.

HAVA YOLLARI
Havayolları endüstrisi ekonomik zorluklarla yüzleşmeye devam ediyor. Her ne kadar sektörde yaşanan yaygın konsolidasyonlar sayesinde verimlilik artmışsa da, pek çok havayolu şirketi artan maliyetler ve düşük kâr oranlarıyla başa çıkmaya çalışıyor. Diğer yandan da sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm bulmaya uğraşıyor. Sera gazı salınımını azaltmak için endüstri genelinde verilen taahhütler sayesinde havayollarının önünde artık uzun vadeli sürdürebilirlik stratejileri için net bir yol haritası var. Uçak siparişlerinin ve düşük yakıtlı teknolojilere yapılan yatırımların artması, hem uzun vadeli maliyet tasarruflarının hem de sürdürülebilirlik hedeflerinin gerçekleştirilebilmesine olanak sağlıyor. Ancak alternatif yakıtların geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi noktasında devlet ilgisizliği ve yatırım eksikliği söz konusu. Bu da geliştirme maliyetlerinin özel sektöre yıkılmasına sebep oluyor. Avrupa Bir-liği’nin “Sera Gazı Salınımı Ticareti Planı” uluslararası planda çok büyük bir mukavemetle karşılaştı. Ancak bu planın sadece havayolu şirketlerinin kendi sürdürülebilirlik stratejilerini daha da geliştirmelerini teşvik etmekte kilit bir rol oynaması beklenebilir.

OTOMOBİL PARÇALARI VE LASTİKLERİ
Otomotiv sektörü, rekabetin çok yoğun olduğu sektörler arasında yer alıyor. Rekabet baskısı, fiyatların sürekli düşürülmesini ve ürünlerde sürekli yenilikler yapmayı gerektiriyor. Sera gazı salınımı yönetmelikleriyle otomobil parçası tedarikçileri, otomotiv üreticilerinden daha hızlı büyüme olanağı buldu. Sera gazı salınımının azaltılmasına yardımcı olan teknolojilerin tedarikçileri, artık kendi ürünlerinin pazar paylarını kolaylıkla arttırabilirler. Ayrıca, üretim merkezlerinin gelişmekte olan ülkelere kayması dolayısıyla büyük tedarikçiler, yerel üreticilere kıyasla ciddi bir avantaj da elde etmiş oluyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz