Eski CEO'ya yeni hayat

Danışmanlık şirketi kuran eski CEO sayısı da giderek artıyor.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Eski CEO'ya yeni hayat

Bunu tek başına bir geçim vasıtası olarak görmüyorum. Yöneticilikle aynı gelir olması zaten mümkün değildir, Türkiye henüz o bilince sahip değil."

BAĞIMSIZ ÜYELİK KULVARI
Ancak Sermaye Piyasası Kurulu'nun 30 Haziran'dan itibaren zorunlu hale getireceği, Türk Ticaret Kanunu'nun da gelecekte şart koşacağı bağımsız yönetim kurulu üyeliği, danışmanlara yeni bir kulvar açıyor. Uzmanlar, yeni yasayla bin 200 bağımsız yönetim kurulu üyesine ihtiyaç olacağını açıklıyor. Egon Zehnder International Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, "Önümüzdeki dönemde eski üst düzey yöneticilerin büyük gruplarda daha fazla yönetim kurulunda yer alması söz konusu olacak. Hem danışmanlık hem bağımsız yönetim kurulu üyeliği yapacak 'emekli' tepe yönetici sayısı artacak" diye konuşuyor. Aynı şekilde Turgut Ziyal da SPK'nın son yönetişim tebliğiyle eski yönetici, yeni danışmanlar için yeni bir görev alanı doğuracağına inanıyor. Şu anda zaten Cem Kozlu, Tayfun Bayazıt, Tezcan Yaramancı ve Ahmet Dördüncü bu şekilde danışmanlık ile yönetim kurulu üyeliğini bir arada yürütüyor. Yaramancı, bu durumun artısını şöyle aktarıyor: "Danışmanlık tarafında akıl veriyorsunuz ama o aklın yerine getirildiğini görmek için biraz baskı uygulamak, sorumluluk almak gerekiyor. Dolayısıyla danışmanlık bağımsız yönetim kurulu üyeliğiyle birlikte yürüdüğünde yaptığınız projelerin, uygulamaların icraya dönüşmesi daha rahat oluyor." Mehmet Buldurgan da Yaramancı'nın bu fikrine katılıyor: "Aslında danışmanlık yeni kavram olan bağımsız yönetim kurulu üyeliği ile gayet güzel özdeşleşiyor. Yönetim kurullarına düşen görev şirketlere 'üçüncü bir gözle' bakılmasını sağlamak. Bu yüzden de SPK'nın yeni kurumsal yönetim tebliği ve yeni Türk Ticaret Kanunu da farklı bir açıdan bağımsız yönetim kurulu üyeliklerini özendiriyor" diyor. Hazım Ellialtı, Türk Ticaret Kanunu'nda meydana gelen değişikliklerin bazı şirketlere zorla da olsa büyük avantajsağlayacağına inanıyor.

"TÜRK ŞİRKETLERİNDEN ESKİ CEO'LARA TALEP YÜKSEK"
YOĞUNLUK NEREDE?

MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, tecrübeli CEO'ların verdiği danışmanlık hizmetlerine talebin hep canlı olacağını düşündüğünü şu sözleriyle anlatıyor: "Günümüzde enerji, iletişim, finans sektörlerinde danışmanlık talepleri daha yoğun bir tempoda. İş dünyasını, farklılaşan talepleri, yeni trendleri okuyan ve bunlara uygun yeni politikalar belirleyen danışmanlık kurumunda, deneyimleri ışığında bugünü ve yarını yorumlayabilmede eski CEO'lar, genel müdürler, üst düzey yöneticiler için talep hep canlı olacak diye düşünüyorum."
SINIRSIZ YETKİLİ CEO'LAR DEVRİ BİTTİ
"Yöneticiler bir süre sonra büyük resme hakimiyetini kaybediyor ve işletme körlüğü yaşanıyor" diyen HRM Kurucu Ortağı Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka da genel müdürlük deneyimi bulunan bir danışmanın şirkete yeni vizyon ve canlılık getirdiği fikrinde. "Ayrıca markalaşmış danışmanlar şirkete prestij kazandırıyor. Çalışanlar tarafından otoriteye saygı göstermenin kolaylaştığını gözlemliyoruz. Danışmanlar kritik kararlar almakta ve benimsetmekte yöneticilere kıyasla daha kolay hareket ediyor. Sınırsız yetkilere sahip, her konuyla tek başına mücadele etmeye çalışan CEO'ların devri sona erdi. Tecrübeli danışmanlar ve diğer yöneticilerle bir üst ekip oluşturulması önemli. Bu etkenler, trendin devam edeceği yönünde yeşil ışık yakıyor" diyor.
AİLE ŞİRKETLERİNE ŞART
Pedersen&Partners Executive Search Kıdemli Danışman Neslihan Akan da danışman ihtiyacına farklı bir perspektiften bakıyor: "Türkiye'de kurumsallaşma döngüsünü tamamlayamamış ama 50 milyon Euro üzeri cirosu olan aile veya patron şirketler bir noktada tıkanıyor. Bunların dışarıdan benzer sektörde başarılı olmuş bir üst düzey yöneticiden destek alma ihtiyacına girdiğini görüyoruz. Bu anlamda danışmanlık hizmeti veren eski CEO'ların, şirket adedinin artarak devam edeceğini düşünüyorum."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz