Ankara'nın çöpleri elektriğe dönüştü

ITC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur sorularımızı yanıtladı.

1 AĞUSTOS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Ankara'nın çöpleri elektriğe dönüştü

Diğer yöntemler ise kuru fermantasyon, ıslak fermantasyon, gazlaştırma gibi çeşitli teknolojilerle atıkların bertaraf edilmesi sırasında oluşan gazların enerji üretiminde değerlendirilmesi. Ankara’da tesisimizde üretilen elektrik şu anda 24 MW. Bizyapacağımız yatırımlarla bunu 30 MW’ya çıkaracağız. Bu üretilen enerji 30 MW’ya çıkınca Ankara’da tüketilen enerjinin yüzde 3’ü civarına denk gelecek.

Yeni yatırımlarınız var mı?
Ankara’da iki çöplük var birisi Mamak’ta ikinci ise Sincan’da. Sincan’da yeni bir tesis kuruluyor, son aşamada. Sincan’da kurulacak tesis, yıl sonuna doğru açılacak. Bu tesis faaliyete geçtiğinde Sincan’da toplanan çöplerin yüzde 10’u artık geriye kalacak. Şu anda Mamak’taki tesiste yüzde 45’i geriye kalıyor. Yani diğer dediğimiz kısım. Bu kısmın içinden biz yüzde 20-30’unu başka yerlerde kullanıyoruz. Geriye kalan yüzde 15-20’lik kısım kül oluyor. Ama Sincan’daki tesis devreye girdiğinde en son kalan kısım yani kül kısmı yüzde 10 olacak. Ve daha fazla enerji üretilebilecek. Aynı model tesisi daha sonra Mamak’ta da kuracağız. Adana’ya da bu modeli götürmek istiyoruz.

Çöplerin ayrıştırılması Türkiye’de de mümkün olmaz mı?
Aslında olabilir ama maliyeti ne olur? Biz Ankara’da bazı pilot yerler seçiyoruz. Burada çöplerin ayrıştırılması projesini uyguluyoruz. Biz firma olarak Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında “Ambalaj Atığı Toplama/Ayırma” konusunda yetkilendirildik. ITC, ÇEVKO ve ilçe belediyeleri arasında yapılan protokoller gereğince, ilçe belediyelerde ayrı biriktirme konusunda faaliyetler yapılıyor. Yenimahalle, Gölbaşı ve Mamak Belediyesi sınırlarında 200 bin konutta çalışmalar sürdürülüyor. Bu çalışmalar, Ankara nüfusunun yüzde 20’sine karşılık geliyor. Maliyet ne olacak, bu değerlendiriliyor.

Başka bir şirketle ortaklık düşünüyor musunuz? Ya da kurduğunuz sistemi başka bir firmaya da verme gibi düşünceniz var mı ?
Dünyada uçak motorunu üreten sadece 3 firma var. Uçağı üreten ise sadece 2 firma var. Onlar bu üretimi başka bir firmaya vermeyi düşünüyor mu? Biz de patenti bizde olan bir sistemi başka firmalara vermeyi düşünmüyoruz.

Mamak bir çöplüktü siz burada bir tesis kurdunuz. Çevrede neler değişti?
Mamak’ta pek çok kişinin hayatını etkiledik. Burası önceden Ankara’nın çöplüğüydü. Binlerce dönüm arazinin değeri arttı. Bunu biz de söylemiyoruz, yetkililerin söylediği sözler bunlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.