Büyük tehdit

Aslında şu anda harekete geçmeyerek sera gazı krizinin gelecekteki maliyetlerinin katlanmasına izin veriyoruz. Üstelik gelecekte ortaya çıkacak sonuçların geriye dönüşü de olmayacak. İklim değişikliğinden kaynaklanan meydan okumalara çözüm bulmak için hem riskler acilen değerlendirilmeli hem ekonomik ve çevresel sonuçlar geri dönülemez bir hal almadan önce eyleme geçilmeli.

25.08.2015 14:51:300
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük tehdit

İÇ KARARTICI SONUÇLAR Sonuçlar gerçekten çok iç karartıcıydı. ABD ekonomisi, hafifletilmeyen iklim değişikliğinden dolayı çok sayıda ve çeşitli risklerle yüzleşiyor. Bunlar belirli bölgelerde orantısız bir şekilde önemliler ve sadece uzak gelecekteki on yıllara mahsus değiller: Örneğin kasırga faaliyetlerindeki değişikliklerle birleşen deniz seviyesindeki öngörülen değişiklikler yüzünden doğu sahili ve Meksika Körfezi boyunca kıyısal fırtınaların maliyeti, önümüzdeki 15 yıl içinde büyük bir ihtimalle yüzde 11-27 arasında artarak ortalama yıllık hasar tutarına, 3 milyar dolar ile 7 milyar dolar arasında değişen bir miktarda katkıda bulunacak. Bunun bu bölgelerdeki geliştiriciler, sigortacılar, tahvil derecelendiricileri ve ihraççıları bakımından çok önemli olası sonuçları var. Bu arada sözkonusu sahillerdeki mevcut mülk sahipleriyle şirketlerin görecekleri zarardan ise bahsetmeye bile gerek yok. Orta batı bölgesinde benim doğup büyüdüğüm eyalet olan Illinois de dahil olmak üzere bazı eyaletler mısır, soya, buğday ve pamuk gibi bizim en önemli tarım ürünlerimizin mahsul verimlerinde muhtemelen çok ciddi kayıplar yaşayacak. Çiftçiler ve tarım işletmeleri tarafında önemli uyum çabaları gösterilmediği için güney doğu, aşağı Great Planes ve orta batıdaki bazı eyaletler, bu yüzyılın sonunda aynı mahsuller için ortalama yıllık verimlerinde yüzde 50-70 arasında değişen kayıp riskiyle yüzleşecek. Güneyde yer alan eyaletlerde giderek ısınan hava koşulları yüzünden yazın büyük bir bölümü için dışarıda çalışmak neredeyse imkansız olacak. Örneğin Teksas’ta son 30 yıl boyunca 1 yıl içinde sıcaklığı 35 santigrad derecenin üzerinde olan ortalama 43 gün yaşanmış. Bu rakam gelecek 5-25 yıl arasında muhtemelen neredeyse 2’ye katlanarak 80 güne çıkacak ve yüzyılın ortasında 100 günü aşmış olacak. 
ÖZEL SEKTÖR VE RİSKLER Özel sektör açısından iklim riskiyle başa çıkmak ne demek? Bunun içinde kısa vadede ciddi miktarda uyum sağlamak var. Şirketlerin kendi tedarik zincirlerini ve fiziksel altyapılarını değişen bir iklimin kendine has özellikleri olan aşırı sıcaklık ve hava olaylarından kaynaklanacak bozuculuklara karşı korumak için destekleyici adımlar atması gerekiyor. Daha şimdiden büyük bir yeniden yapılanma programının bir parçası olarak giderek sertleşen hava koşullarına maruz kalan coğrafyalardaki birimlerini kapatarak, yerini değiştirerek veya güçlendirerek iklim riskine maruz kalma seviyesini azaltan Colgate-Palmolive gibi şirketlerin bu gibi uyum sağlayıcı çabalar içine girdiğini gözlemliyoruz. Şirketler, aynı zamanda artık iklim biliminin en son verilerine dayanan geleceğe yönelik altyapı yatırımları da yapıyor ve konuşlanma kararları da veriyorlar. Örneğin Shell, Kuzey Kutbu (2030-2050 arasındaki deniz buz durumunu öngören), Kuzey Denizi (2010-2020 arasındaki dalga durumunu öngören) ve tropik alanlar (2010-2030 arasındaki kasırgaların şiddetini öngören) gibi bölgelerdeki yeni büyük projeleri için gelecekteki iklim koşulları değişikliklerine yönelik araştırmalar yapması için özel danışmanları işe alıyor. Bu krizle ilgilenmek bakımından her ne kadar bu şirketler, çoğu hükümetten daha fazlasını yapıyor olsa da halen yapılması gereken çok iş var. İş alemi uyum göstermekten vazgeçemez. Geleceğin iklim risklerini en aza indirmemiz gerekiyor. Bu işin bir kısmını tek tek şirketler kendi başlarına yapabilir. Örneğin altyapı hizmetleri, şirketleri artan sıcaklıklarla birlikte gelecek enerji talebindeki artışı karşılamak için karbon tabanlı enerji kaynaklarını tercih etmek yerine yenilenebilir enerji tesisleri kurabilirler. İklim riskinin teşhir edilmesi ve finansal raporlamadaki eylemler de yönetimin ve yatırımcıların odağını keskinleştirecektir. Bize çok daha sürdürülebilir bir ekonomik gelecek için gerekli uzun vadeli ve istikrarlı bir politika çerçevesi oluşturulması için şirketlerin hükümetlerle birlikte çalışırken aktif bir rol üstlenmesi bile çok büyük bir adım olacaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.