CEO'ların gözünden risk ve fırsatlar

9 temel sektördeki çevresel riskleri ve bunların yarattığı fırsatları bu sektörlerin fikir lideri olan CEO'lara sorduk..

1 AĞUSTOS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların gözünden risk ve fırsatlar

“Sürdürülebilirliğe odaklanmak, işimize dair riskleri azaltmamıza yardımcı olurken diğer taraftan yeni ve inovatif ürünler yaratmak konusunda da bize ilham veriyor. Unilever olarak baktığımızda, hammaddelerimizin yaklaşık yarısı tarımda kullanılıyor. Bunların sürdürülebilir kaynaklardan sağlanması, işimizi güvenli tedarik kaynakları ile büyütmeye devam edebileceğimiz anlamına geliyor. Yaptığımız çalışmalarla uzun vadeli tarımsal hammadde tedarikimizi güvence altına alarak riski azaltıyoruz” diyor.

TAŞIMACILIKTA GÜRÜLTÜ SORUNU
Taşımacılık sektörü, pek çok çevre riskini beraberinde getiren bir sektör. Bu risklerden en önemlisi karbondioksit emisyonu ve gürültü kirliliği. DHL Express Türkiye CEO’su Marcus Reckling, bu durumda taşımacılığın son derece büyük ve gelişen bir sektör olmasının da etkisi olduğunu belirtiyor, “DHL Express’in de faaliyet gösterdiği hızlı hava taşımacılığı sektörü için şu an en büyük global çevresel riskin gürültü kirliliği olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllara baktığımızda hava taşımacılığının giderek büyüdüğü de göz önüne alınacak olursa, gürültü kirliliğinin ve karbondioksit emisyonunun yayılımı artabilir” diyor. Reckling, “Çünkü ne yazık ki, uluslararası deniz taşımacılığı gibi havacılık da Kyoto Protokolü düzenlemeleri kapsamına girmiyor. Bu konularla ilgili düzensiz uygulamalar haksız rekabete yol açabileceği gibi sektörün dengesinin bozulmasına ve küresel kalkınmaya da zarar verebilir.

Bu nedenle hepimize ciddi görevler düşüyor” diye konuşuyor. DHL Express gibi şirketler hem hava hem yer filosunda karbon salımını azaltan, ekonomik araçlar kullanıyor. Öte yandan AB de ulaşım araçlarının çevreye verdiği zararı asgariye indirmek için birtakım önlemler almış durumda. Bu önlemlere yenilerinin de eklenmesi bekleniyor. Reckling, “Örneğin Avrupa Komisyonu’nun özellikle sera gazı emisyonu ile gürültüyü azaltmak amacıyla teknolojik AR-GE çalışmalarının sürdürülmesi konularında çalışacağını biliyoruz. Sektörün geneline baktığımızda ise çevre riskleri göz önüne alınarak daha verimli ve daha az gürültü yapan uçaklara yatırım yapılması teşvik edilebilir. Çevreye duyarlı faaliyet gösteren taşımacılık şirketleri ödüllendirilebilir” diye konuşuyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GIDAYI ZORLUYOR
Gıda sektörünün önemli alt kategorilerinden biri olan kanatlı eti sektörünü tehdit eden en önemli unsurlar küresel iklim değişikliği, doğal su kaynaklarının azalması, hızla artan karbon salınımı ve erozyon. Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, bu çevresel risklerin sadece tavukçulukta değil tüm gıda sektöründe üretimi, yani yaşamın devamını tehdit ettiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.